تهویه ساکت ، تهویه آرام

سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

تهویه ساکت و آرام 

اول چند کلمه خودمونی : تهویه ی خونه یا ساختمون خیلی مهمه. تهویه یا تهویه مطبوع وقتی واقعا مطبوع و خوبه که آسایش بیشتری برای ما فراهم کنه . اما اگر دستگاه تهویه صدای آزاردهنده داشته باشه و با صدای مزاحم ، ساکنان رو اذیت کنه، میشه سوهان روح. پس آرامش و بیصدا بودن دستگاه تهویه از عوامل آسایشه و تهویه ی آرام و ساکت نعمتی مهم.

تهویه یا تهویه مطبوع برای آسایش بیشتر ساخته شده است. خانه یا مسکن جایی است برای سکونت، جایی برای استراحت با آرامش و آسایش. پس تهویه ساکت و آرام، به آسایش کمک میکند و مطلوب بسیاری از مردم است. 

لطفا این فیلم کوتاه را ببینید : https://www.aparat.com/v/QDCZo

لطفا اول کلیپ را ببینید بعد ادامه مقاله را بخوانید.

 

در ویدئو یا فیلم کوتاه تبلیغاتی فوق، به شکل زیبایی، با تکیه بر اهمیت آرامش و سکوت در یک کتابخانه، مزیت فناوری نوین خودرو برقی هیدروژنی را نشان میدهد.  نظر شما چیست؟

 

ما سالهاست که در زمینه کاهش و حذف صدای تهویه فعالیت میکنیم و اهمیت سکوت و آرامش را در خانه و محل كار ، کاملا لمس میکنیم. دیجیکنترل که یک سیستم کنترل دور موتورفن است، محصول ابتکاری ماست. از مزایای دیجیکنترل ، کاهش صدا و مصرف انرژی دستگاه تهویه میباشد.

براي اطلاعات بيشتر در اين باره ميتوانيد به مقاله  " حل مشکل صدا در دستگاه های تهویه آپارتمانی با دیجیکنترل " مراجعه كنيد.

معنی چند کلمه مربوط به موضوع این مقاله :

تهویه: ۱. هوا را خنک ‌کردن.  ۲. هوای جایی را عوض کردن؛ داخل‌ کردن هوای تازه در جایی و خارج کردن هوای آلوده‌به‌دود یا بوهای نامطبوع با وسایل مکانیکی یا باز کردن درها و دریچه‌ها.

ساکت: ۱. خاموش؛ بی‌صدا؛ آرام.  ۲. کسی که حرف نزند.  ۳. (شبه جمله) [عامیانه] زمانی به کار می‌رود که بخواهند به کسی امر به حرف نزدن یا دست کشیدن از کاری پرسروصدا کنند.

آرامش: ۱. آسایش؛ آسودگی؛ فراغ  ۲. سکون.  ۳. سکوت.  ۴. [مجاز] امنیت.  ۵. [مقابلِ جنگ] [قدیمی، مجاز] صلح.

دارُالْاَمان: جاي امن و امان ، جائي كه در آن آرامش و آسودگي وجود داشته باشد . عنوان شهر كرمان در زمان قاجاريه .

مسکن: ۱. محل سکنی؛ منزل؛ خانه.  ۲. جایگاه.

 

پیوند چند مقاله مرتبط با موضوع تهویه ساکت و آرام :

خواب راحت و خوب با آرامش

یک خواب راحت خستگی را از تن بیرون میبرد. چه کار کنیم که راحت بخوابیم و درگیر بیخوابی نشویم؟ 

درباره صدای فن ، صدای آزاردهنده تهویه

تهویه آرام با دیجیکنترل

با دیجیکنترل میتوانید انواع هواکش و موتورفن های دستگاه های تهویه را کنترل کنید.

پیوند انتخاب و خرید اینترنتی تجهیزات کنترل دور موتور فن مانند دیجیکنترل برای کاهش صدای تهویه یا حذف صدای فن

 

رتبه بالای تهران در آلودگی صوتی 

مدیر بخش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت را بغرنج توصیف کرد و این شهر را دارای رتبه‌ بالایی در دنیا در زمینه آلودگی صوتی دانست.

ایسنا نوشت؛ حسین مهرآوران با اشاره به اینکه شهر تهران با توجه به حجم خودروها آلوده‌ترین شهر از نظر آلودگی صوتی در کل کشور است و نسبت به شهرهای دیگر جهان نیز مطمئنا جزو رتبه‌های بالا قرار دارد، گفت: هرچه به مرکز شهر نزدیک تر می‌شویم، آلودگی صوتی افزایش می‌یابد و مناطق شش و هفت و 10 و 11 و 12 به خاطر حجم بالای تردد خودروها و تقاضای سفر آلودگی صوتی بالایی دارند.

مهرآوران دوجداره کردن پنجره‌ها و کاهش حجم ترافیک شهر را از راهکارهای کاهش آلودگی صوتی برشمرد و عنوان کرد: نصب دیوارهای صوتی در بزرگراه‌های چمران، حکیم و مدرس آغاز شده که مردم هم از آن راضی هستند اما باید در نظر داشت که در همه نقاط نمی‌توان این کار را انجام داد و برای نصب دیوارهای صوتی، شرایط ویژه‌ای لازم است.

مدیر بخش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه آلودگی صوتی بالای 55 دسیبل،‌ خارج از حد استاندارد است، افزود: 45 ایستگاه در سطح شهر تهران برای سنجش آلودگی صوتی وجود دارد و اگر میزان آلودگی صوتی بیش 70 دسیبل باشد، شرایط بحرانی اعلام می‌شود که راهکار اصلی آن ایجاد دیواره صوتی است.

او همچنین درباره آلودگی صوتی اطراف فرودگاه مهرآباد، با بیان اینکه بر اساس تعداد پروازها و ورود و خروج هواپیماها، نقشه‌هایی تهیه شده است، افزود: طبق بررسی‌ها، منطقه تهرانسر و مناطق اطراف مهرآباد تحت تاثیر آلودگی صوتی فرودگاه قرار می‌گیرند. برای آلودگی صدا، نمی‌توان عددی را بیان کرد. زیرا در هر یک متر اعداد فرق می‌کند و چون لگاریتمی است میانگین خاصی نداریم. مهرآوران ادامه داد: سر و صداهایی که در شهر قابل سنجش هستند مانند ترافیک‌های جاده‌ای و ریلی، صدای هواپیماها، کارخانه‌ها و صنایع مهمترین منابع آلودگی صوتی هستند که بر حسب دسیبل سنجیده می‌شود و از آنجا که محدوده شنوایی انسان از صفر تا 120 دسیبل است، شورای عالی حفاظت محیط‌زیست، 55 دسیبل را برای روز (7 صبح تا 10 شب) و 45 دسیبل را برای شب (10 شب تا 7 صبح)، استاندارد اعلام کرده است.

او درباره دلیل تفاوت استانداردها در میان کشورهای مختلف اظهار کرد: این اعداد در بین کشورهای مختلف تقریبا شبیه به یکدیگر است. اما کشورها برای شروع کار می‌توانند مقادیر را بالاتر بگیرند تا به حد کشورهای پیشرفته برسند. کارشناسان معتقدند به‌جز آلودگی هوا که اکنون به مشکلی فراگیر در شهر تهران تبدیل شده است برخی دیگر از انواع آلودگی در این شهر نیز زندگی را برای شهروندان مشکل کرده است. آلودگی صوتی، آلودگی نوری و ... برخی از این آلودگی‌ها هستند که کمتر به آنها توجه شده است. این درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد این نوع آلودگی‌ها اگر نه به اندازه آلودگی هوا که تا حد زیادی اثرات زیان بخش دارد.

 

آلودگي صوتي با ما چه مي‌کند؟  

به محض اينكه حرف از «آلودگي» مي‌شود، ناخودآگاه سربرمي‌گردانيم و نگاهي به آسمان مي‌اندازيم در حالي كه تنها آلودگي‌اي كه زندگي ما را تهديد مي‌كند، آلودگي هوا نيست و كافي است كمي به صداي اطرافمان گوش دهيم تا ببينيم چه صداهاي آزاردهنده‌اي در حال آسيب‌زدن به جسم و روان ما هستند؛ از صداي بريدن آهن و بوق‌بوق ماشين‌ها گرفته تا صداي بلند تلويزيون و...

هرچند يكي از معايب زندگي در شهرهاي بزرگ در معرض صدا و آلودگي صوتي بودن است و گريزي از آن نيست اما از حدود سال 1960 كشورهاي بسياري به فكر كنترل اين عنصر آسيب‌زننده به زندگي انسان‌ها و حتي طبيعت و جانداران افتادند.

در سال‌هاي اخير در ايران هم شاهد فعاليت‌هايي در اين زمينه بوده‌ايم. چنانچه در سال 1387، اولين ايستگاه‌‌هاي سنجش آلودگي صوتي در نقاط مختلف تهران نصب و مشخص شد بيشترين سهم در توليد آلودگي صوتي را وسايل نقليه دارند و از ميان آنها موتورسيكلت‌ها با 49 درصد سردمدار توليد سروصدا در شهر‌ها هستند.

آلودگي صوتي تهران، حسين مهرآوران، مدير واحد صوت شركت كنترل كيفيت هوا

با اندازه‌گيري‌ها و مدل‌سازي‌هاي انجام‌شده به‌وسيله واحد مديريت و پايش آلودگي صدا، مقادير تراز صدا در بزرگراه‌هاي تهران در طول روز حدود 70 تا 80 دسي‌بل آ و حدود 15 دسي‌بل از حد مجاز مناطق مسكوني بالاتر است. اين وضعيت براي مراكز درماني و آموزشي بسيار بغرنج‌تر مي‌شود. بزرگراه‌ها هم به علت تردد خودروهاي بيشتر و با سرعت بالاتر، آلودگي صوتي بالاتري دارند. بر پايه همين اطلاعات، ميزان تراز صدا در 10 سال گذشته 8 تا 9 دسي‌بل آ افزايش پيدا كرده است. در نقشه‌هاي مدلسازي، نزديك به 1700 مركز آموزشي و درماني در 20 منطقه شهرداري تهران در معرض آلودگي صوتي بالاتر از حد مجاز قرار دارند و بر پايه آمار تحليل‌شده در اين واحد، آلودگي صوتي 76 درصد مراكز درماني و 32 درصد مراكز آموزشي بالاتر از حد مجاز است و در شرايط بحراني آلودگي صوتي قرار دارند. ميزان آلودگي صداي موتورسيكلت‌هاي در حال تردد طي سنجش‌هاي شركت كنترل كيفيت هوا برابر با 83 دسي‌بل آ است، درحالي كه حد مجاز بايد 77 دسي‌بل آ باشد. ميزان تراز صداي اگزوز موتورسيكلت‌هاي موجود هم به طور متوسط 92 دسي‌بل آ است كه طبق استاندارد بايد به 86 دسي‌بل آ برسد.

كاهش ميزان تراز صدا بسيار مشكل است اما غيرممكن نيست. در اين سال‌ها اقدام‌هايي چون تهيه نقشه‌هاي صوتي شهر تهران و بروزرساني آن، طراحي و نصب ديوار صوتي در بزرگراه‌ كردستان و چمران، ترمينال اتوبوس تقاطع مدرس- ولي‌عصر و... انجام شده است. همچنين 45ايستگاه صدا در سطح شهر تهران نصب و امكان‌سنجي نصب ديوار صوتي در مناطق شهر تهران در مجاورت بزرگراه‌هاي حكيم، همت، اشرفي اصفهاني، يادگار امام(ره)، شيخ‌فضل‌ا...، نيايش و چمران، مدرس، رسالت و... انجام گرفته است.

همچنين همكاري‌هايي با شركت واحد اتوبوسراني براي سنجش آلاينده‌هاي صداي اتوبوس‌هاي شركت واحد صورت گرفته كه اميد مي‌رود با همكاري شهروندان موثر واقع شود.

هشدار دکتر ابراهيم رزم‌پا متخصص و جراح گوش و حلق و بيني: آلودگي صوتي مي‌تواند به بيماري قلبي منجر شود، ندا احمدلو

معمولا صدايي که ما در طول روز به طور عادي مي‌شنويم يا ميزان بلندي صحبتي که با يکديگر مي‌کنيم بين 60-30 دسي‌بل است. اين در حالي است که ميزان صداهايي که در محيط‌هاي پرترافيک و اطراف کارخانه‌ها وجود دارد يا صداي دستگاه‌هاي مختلف موتوري بيشتر از حد استاندارد و در محدوده آزاردهنده و آلودگي صوتي قرار دارد. دکتر ابراهيم رزم‌پا، متخصص و جراح گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، ما را با آلودگي صوتي و عوارض ناشي از آن آشنا مي‌کنند.

آيا قانون خاصي براي کار در محيط‌هايي که آلودگي صوتي بالايي دارند، وجود دارد؟

براساس قانون کار، اگر ميزان صداي محيط کار بيشتر از 90-80 دسي‌بل باشد، کارگران نبايد مجبور به کار بيش از 8 ساعت در آن محيط شوند. هرچه ميزان آلودگي صوتي محل کار از 90 دسي‌بل بيشتر باشد، بايد ساعت‌ کار کارگران و کارمندان آن محيط کمتر شود. يعني اگر آلودگي صوتي محيط کار به 100 دسي‌بل برسد، ساعت کار بايد به 2 ساعت کاهش يابد و اگر اين آلودگي به 115 دسي‌بل برسد هم که ميزان کار در آن محيط نبايد به نيم ساعت هم برسد. قرار گرفتن در محيط‌هايي که صوت‌ بيش از 115 دسي‌بل دارند هم بيشتر از يک لحظه توصيه نمي‌شود.

آيا قرار داشتن طولاني‌مدت در مکان‌هايي که آلودگي صوتي دارند، باعث کاهش قدرت شنوايي مي‌شود؟

بله. آلودگي صوتي شايع‌ترين علت کاهش شنوايي عصبي اکتسابي در افراد بالغ است. اين بيماري هنگامي که به گوش آسيب برساند، ديگر قابل درمان نيست اما خوشبختانه قابل پيشگيري است. به طور کلي، سروصداي زياد و آلودگي صوتي نوعي عامل استرس‌زاي بيولوژيک است که نه‌تنها بر سيستم شنوايي بلکه بر کل بدن انسان اثر مي‌گذارد. به اين صورت که باعث تحريک سيستم اعصاب مرکزي، تاثير بر سيستم غده هيپوفيز و آدرنال، ‌ايجاد اختلالات هورموني و عدم سلامت مي‌شود و هنگامي که باعث کاهش شنوايي شود شخص نمي‌تواند به‌راحتي با افراد اجتماع ارتباط برقرار کند و اين مساله خود باعث کاهش کيفيت زندگي و سلامت رواني او مي‌شود و باري را بر دوش اجتماع و جامعه مي‌گذارد.

تاثير منفي صوت بر سيستم شنوايي انسان

صوت به صورت حاد و مزمن باعث صدمه ديدن گوش مي‌شود. نوع حاد آن مانند انفجار ناگهاني يا شليک گلوله، نارنجک، ترقه و... نزديک گوش و معمولا هم يک طرفه است. در چنين مواردي ممکن است حتي کري ناگهاني براي فرد ايجاد شود. نوع مزمن آن هم بيشتر در افرادي رخ مي‌دهد که بدون آگاهي و استفاده از تمهيدات کافي حفاظتي در کارخانه‌هاي پرسروصدا، سال‌ها کار کرده‌اند و هنگامي متوجه سنگين‌شدن گوششان شده‌اند که آسيب جدي به دستگاه اعصاب شنوايي وارد شده و ديگر براي درمان، ‌خيلي دير شده است. موج انفجار ناگهاني مي‌تواند منجر به پارگي پرده گوش و حتي گاهي همراه با گسيختگي استخوانچه‌هاي گوش مياني شود. خوشبختانه اين نوع آسيب گوش مياني، دستگاه انتقالي گوش را دربرمي‌گيرد. اين حالت در بيشتر موارد برخلاف انواع عصبي با عمل جراحي قابل درمان است.

به جز ايجاد ناراحتي‌هاي شنوايي آيا آلودگي صوتي مي‌تواند تاثيري منفي بر کارکرد ساير اعضاي بدن هم داشته باشد؟

تحقيقات نشان مي‌دهند سروصداي ناشي از تردد خودروها، باعث بروز اختلالاتي در خواب و دستگاه گردش خون مي‌شود. آلودگي صوتي يكي از عوامل مهم استرس‌زاست كه استرس نيز باعث مي‌شود بيماري‌هاي قلبي زودتر بروز كنند.افرادي كه بيشتر تحت‌تاثير عوامل استرس‌زا هستند، بيشتر به بيماري‌هاي قلبي از جمله سكته دچار مي‌شوند. تحقيقات اخير نشان مي‌دهند عوامل استرس‌زا با ايجاد پارگي در شريان‌هاي كوچك، مي‌توانند انسدادي در عروق كرونر فرد ايجاد کنند و باعث بروز سكته‌هاي قلبي شوند. در كلان‌شهرهايي مانند تهران كه تراكم جمعيت در آن بسيار است و تردد خودروها ميزان بالايي از آلودگي صوتي را ايجاد مي‌كند، امكان ابتلا به بيماري‌هاي قلبي در اثر همين آلودگي‌هاي صوتي موجود در سطح شهر، بالا مي‌رود. ضمن اينکه آلودگي صوتي بر سيستم اعصاب مرکزي و فشارخون هم تاثير منفي مي‌گذارد.

آيا قرار داشتن در معرض آلودگي‌هاي مزمن صوتي و ابتلا به بيماري‌هاي مختلف در اثر آن، علامت باليني خاصي هم دارد؟

راستش را بخواهيد، خصوصيات باليني مشخصي که بتوان آن را از ساير بيماري‌هاي گوش که باعث کاهش شنوايي عصبي مي‌شوند جدا کرد، وجود ندارد. تشخيص کاهش شنوايي به واسطه قرار داشتن در محيط‌هايي با آلودگي صوتي بالا از راه گرفتن شرح حال، دانستن محل کار فرد، انجام دادن معاينه و آزمايش‌هاي شنوايي‌سنجي مقدور است. البته معمولا اين بيماران از وزوز گوش، شکايت دارند.

چه افرادي بيشتر در معرض ابتلا به عوارض ناشي از آلودگي‌هاي صوتي هستند‌؟

معمولا دستگاه شنوايي عصبي بعضي از افراد آسيب‌پذيرتر از ديگران است. مثلا در افرادي که موهاي بور و چشمان آبي دارند، اين حساسيت و آسيب‌پذيري بيشتر از افرادي است که موها و چشمان سياهي دارند. ضمن اينکه دستگاه عصبي شنوايي در سياهپوستان کمتر از سفيدپوستان نسبت به آلودگي صوتي آسيب‌پذير است. بعضي از داروها مانند آمينوگليکوزيدها (مثل جنتامايسين)، قرص آسپيرين يا بعضي از داروهاي ادرارآور اثر سمي بر سلول‌هاي شنوايي دارند. افرادي که از اين داروها استفاده مي‌کنند، در صورتي که در معرض آلودگي شديد قرار بگيرند، اعصاب شنوايي‌شان آسيب‌پذيرتر مي‌شود به علاوه افرادي که در حرفه‌هاي خاصي مانند راهنمايي باند فرودگاه، مته‌کاري، آهنگري، نجاري، کارگري در کارخانه‌هاي ريسندگي و بافندگي يا چاپخانه‌هاي داراي ماشين‌هاي با سروصداي زياد مشغول به کار هستند يا شکارچيان‌، افراد نظامي‌، موسيقيدان‌ها يا کساني که به‌طور مستمر از واکمن و ام‌پي‌تري پلير با صداي بلند استفاده مي‌کنند هم بيشتر در معرض آسيب قرار دارند.

آثار مخرب استفاده از هدفون براي گوش دادن به موسيقي با صداي بلند

قرار داشتن گوش در معرض صداي بلند به مدت طولاني منجر به آسيب ديدن آن مي‌شود. ضمن اينکه بسياري از گوشي‌ها در گوش راحت نيستند و صداهاي محيط از ميان آنها عبور مي‌کند و باعث مي‌شود تا فرد ميزان صدا را زياد‌تر کند و با بلندکردن صدا، به گوش خود آسيب بيشتري برساند. اگرچه استفاده از گوشي‌هاي بزرگ براي دوستداران موسيقي جالب نيست اما اين افراد مي‌توانند براي جلوگيري از آسيب‌هاي شنوايي، از 60 درصد ميزان کل صدا استفاده کنند و بيش از 30 دقيقه هم به موسيقي گوش ندهند. همچنين افرادي که دوست دارند با صداي بلند به موسيقي گوش کنند، مي‌توانند از گوشي‌هايي استفاده کنند که صداهاي اضافه محيط را از بين ببرد.

چطور مي‌توان از آسيب به دستگاه شنوايي پيشگيري کرد؟

پديده آلودگي صوتي مخصوص شهرهاي بزرگ است. افرادي که در روستاها زندگي مي‌کنند، بسيار کمتر از افراد شهرنشين به پيرگوشي و آسيب دستگاه شنوايي مبتلا مي‌شوند‌. آلوده‌ترين شهر دنيا از نظر آلودگي صوتي بانکوک است و تهران هم دست کمي از آن ندارد‌. به طور کلي برنامه حفاظتي براي پيشگيري از آسيب صوتي به گوش کساني که در محيط‌هاي پر سروصدا مثل کارخانه‌ها کار مي‌کنند، به صورت زير است:

 • انجام آزمايش‌هاي شنوايي‌سنجي، قبل از استخدام
 • انجام آزمايش‌هاي شنوايي‌سنجي ساليانه
 • استفاده از محافظ گوش در کارخانه
 • کنترل سروصداي محيط کارخانه توسط مهندسان آن

آلودگي صوتي در گوشه و کنار جهان

آمريكا، اولين لوايح

در سال 1960 بود كه تعدادي از آمريكايي‌ها شروع به فعاليت براي حمايت از شهروندان و شهرها در مقابل سروصداهايي كردند كه روزبه‌روز در حال گسترش بود. گروه‌هايي تشكيل شد كه فعاليت اصلي خود را متوجه حمايت از مناطقي كردند كه نزديكي بزرگراه‌ها و فرودگاه‌ها بودند و هر روز ميزان صداهاي آزاردهنده در آنها بيشتر مي‌شد. اين فعاليت‌هاي گسترده باعث شد خيلي زود اين وضعيت تغيير كند و لوايحي تحت عنوان سياست‌هاي زيست‌محيطي ملي در سال 1969 و سياست پيشگيرانه از آلودگي صوتي در سال 1972 به تصويب برسد.

ژاپن، کشور پيشگام در مقابله با آلودگی صوتی

ژاپن اولين كشوري بود كه قوانيني مربوط به جلوگيري از آلودگي صدا را تصويب كرد اما از آنجايي كه اين قوانين بسيار محدودتر از قوانين آمريكا بودند و تنها شامل محل كار و ساخت‌وسازها مي‌شوند آمريكا را پيشگام مقابله با آلودگي صوتي مي‌دانند.

اروپا، محصولات‌کم‌صدا

خيلي از كشورهاي اروپايي قوانين آمريكا را به تدريج الگوي خود قرار دادند از جمله هلند (1979)، فرانسه (1985)، اسپانيا (1993)، دانمارك (1994) و برخي از كشورها هم با به تصويب رساندن قوانيني به سمت توليد محصولات كم‌سروصداتر رفتند به‌طور مثال ماشين‌هاي هيبريدي و ماشين لباسشويي‌هايي كه سروصداي كمتري ايجاد مي‌كردند.

هند، مردم کم‌شنوا

هند يكي از پرسروصداترين كشورهاي دنياست تا جايي كه معاون رييس‌جمهوري هند در نشستي، آلودگي صوتي را تهديد بزرگي براي شنوايي مردم هند دانسته و گفته ناشنوايي ناشي از سروصداي زياد 6 تا 7 درصد جمعيت هند را تهديد مي‌كند. او صداها را تنها مربوط به ترافيك و صنايع ندانسته بلكه صداي هدفون‌ و موسيقي‌هايي را كه هندي‌ها گوش مي‌دهند مقصر اصلي دانسته است.

تأثير آلودگي صوتي بر محيط‌زيست

جوانه زدن گياه در محيط آرام و بي‌سروصدا، تقریبا چهار برابر محيط‌‌هاي پرسرو صدا است. همچنين تحقيقات زيادي نشان مي‌دهد آلودگي صوتي شهري بر جمعيت پرندگان هم تاثير منفي مي‌گذارد و همچنين باعث تغيير در رفتار و حتي خواندن آنها مي‌شود.

سروصدا استرس مي‌آورد

تحقيقات کارخانه عايق‌سازي راک‌وول انگلستان اعلام کرد افرادي که همسايگاني پرسروصدا دارند، بيشتر از ديگر افراد دچار اختلال‌‌هاي بي‌خوابي و استرس مي‌شوند و بيش از 8/1 ميليون نفرشان از زندگي خود لذت نمي‌برند.

آلودگي صوتي با اعصاب ما چه مي‌کند؟ دکتر محمدرضا خدايي روان‌پزشک، عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي

رشد بي‌رويه جمعيت توام با توسعه صنعتي و تكنولوژي كلانشهرها، مشكلات عديده‌اي براي شهرنشينان به ارمغان مي‌آورد و آلودگي صوتي و فراصوتي به‌عنوان يكي از مهم‌ترين آلاينده‌هاي زيست‌محيطي مطرح است. آلودگي صوتي يا سر و صدا، امواج ناخواسته‌اي است كه تحت شرايط مكاني و زماني خاص، بر فعاليت‌هاي ارگانيسم‌هاي زنده به ويژه انسان تاثير مي‌گذارد و ممكن است با ايجاد عوارض متعدد جسمي و رواني، آرامش و راحتي‌اش را سلب كند. سردرد، سرگيجه، ضعف عمومي، بي‌خوابي و عصبي شدن از جمله علايمي هستند که در اين زمينه ظاهر مي‌شوند. تداوم کار در معرض چنين سرو صدايي (در صورتي كه به درستي مديريت نشود) ممکن است باعث شود فرد به برخي اختلالات روان‌شناختي مبتلا يا علايم قبلي‌اش تشديد شود. اثر رواني سر و صدا به مشخصات فيزيکي صدا مانند فرکانس، طول‌مدت و شدت صدا بستگي دارد به‌طوري که سر و صداي زياد، باعث کاهش تمرکز اعصاب و فعاليت‌هاي مغزي مي‌شود و روي سلسله اعصاب اثر مي‌گذارد. هرچه اين آلودگي صداها بيشتر باشد آثار رواني بيشتري بر افراد خواهد گذاشت. در كنار آن تيپ شخصيتي و رفتاري فرد هم مهم است. هر چه فرد از نظر شخصيتي تحريک‌پذيرتر باشد و روحيه افسرده يا متزلزلي داشته باشد، سروصدا آثار شديدتري بر وي ايجاد مي‌کند.

از آلودگي صوتي تا سر درد و سرگيجه

سروصدا، يكي از منابع ايجاد استرس است و مي‌تواند شروع‌كننده يا تشديدكننده ناراحتي‌‌هاي زيادي باشد. آلودگي صوتي از عواملي است که استرس‌زاي بيروني تلقي مي‌شود. اگر آلودگي صوتي به صورت مداوم و مستمر ادامه داشته باشد، باعث كاهش قدرت دفاعي بدن چه از نظر سيستم ايمني و چه از نظر مكانيسم‌هاي انطباقي خواهد شد به همين دليل زندگي در نواحي نزديک فرودگاه‌ها يا ايستگاه‌هاي مترو باعث مي‌شود دفاع رواني فرد ضعيف و مستعد ابتلا به بيماري‌هاي روان‌تني شود كه مي‌تواند مشکلات مختلف زيادي مانند سردردهاي تنشي و ميگرني، تيرکشيدن قفسه سينه بدون علامت قبلي، ناراحتي‌هاي گوارشي مانند زخم‌معده و اثني‌عشر، تنگي نفس، سرگيجه ايجاد كند يا از نظر رفتاري فرد دچار زودرنجي، عصبانيت، افسردگي، پرخاشگري، مختل شدن تمرکز و توجه و حواس‌پرتي شود و روي سيستم شنوايي‌ هم اثر بگذارد و باعث سرگيجه و وزوز مداوم گوش و در نهايت برهم ريختن اعصاب ‌شود.

آلودگي صوتي و اضطراب

آلودگي صوتي باعث تشديد علايم بيماري اعصاب و روان در مبتلايان به اين بيماري‌ها خواهد شد زيرا مکانيسم‌هاي تطابقي در اين افراد ضعيف شده است و اضافه شدن عوامل استرس‌زاي بيروني بر شدت بيماري‌شان مي‌افزايد. گاهي هم آلودگي صوتي باعث به تاخيرافتادن درمانشان مي‌شود. در بعضي مواقع بيماري رواني ديگري به بيماري قبلي فرد اضافه مي‌شود. مثلا فردي که قبلا اضطراب داشته بعد از تماس مداوم با آلودگي‌هاي صوتي، دچار حملات پانيک يا ترس يا افسردگي مي‌شود که باعث عقب افتادن درمان و تشديد مشکلاتش خواهد شد.

سروصدا در حد خفيف‌تر مي‌تواند باعث به هم خوردن استراحت افراد و در نتيجه بروز تحريك‌پذيري و بر هم خوردن روابط بين‌فردي ‌شود. آلودگي صوتي ناشي از بوق خودروها، بلندگوي دوره‌گردها يا حتي صداي موزيک بلند همسايه از اين جمله است. اگر فردي استراحت و خواب کافي نداشته باشد، نمي‌تواند در زمان بيداري طبق برنامه کارهايش را انجام دهد. حتي حافظه‌اش کارکرد لازم را ندارد. اين مساله اگر با آلودگي هوا که هم‌اکنون معضلي جدي در بيشتر کلانشهرهاست، همراه باشد، باعث استرس، اضطراب و اختلال در تمرکز فرد مي‌شود. نتايج تحقيقات‌ نشان مي‌دهد اگر کارکرد مغز دچار اختلال شود به‌طور قطع استرس در فرد ايجاد مي‌شود كه باعث اختلال در پردازش و کارکرد اطلاعات حافظه در قسمت تمركز و توجه خواهد شد. اگر اين وضعيت با محرک‌هاي ديگر ازجمله برخي مشکلات خانوادگي و موارد ديگر نيز همراه شود در کيفيت عصب‌شناختي فرد اثر منفي مي‌گذارد و زمينه ابتلا به اختلالات روان‌شناختي و روان‌تني افزايش مي‌يابد. در چنين وضعيتي آستانه تحمل فرد پايين مي‌آيد و باعث مي‌شود واکنش‌هاي رفتاري غيرمتعارفي نشان دهد.

متاسفانه در کشور ما فرهنگ شهرنشيني به طور کامل شکل نگرفته و آداب شهرنشيني كاملا رعايت نمي‌شود. براي مقابله با آلودگي‌هاي صوتي بايد فرهنگ‌سازي از آموزش و پرورش آغاز و از همان ابتدا فرهنگ شهرنشيني به دانش‌آموزان آموزش داده شود و در دوره‌هاي مختلف آموزشي نيز ادامه يابد. يكي از راه‌حل‌هايي كه باعث مي‌شود به خود و اطرافيان کمک کنيم تا کمتر آسيب ببينند اين است كه خودمان شرايط را مديريت کنيم و مکانيسم‌هاي انطباقي‌مان را افزايش دهيم. بعضي از اين صداها يا آلودگي‌هاي صوتي غيرقابل اجتناب هستند که گريزي از آنها نيست، پس بايد خودمان ميزان استرس‌هاي وارده را تنظيم كنيم.

چند راهکار برای کاهش صدای تهویه یا حذف صدای تهویه یا کم کردن اثر صدای تهویه:

کاهش شدت جریان باد در هواکش ها و دستگاه های تهویه

استفاده از تجهیزات مرغوب و کم صدا

بررسی اتصالات و رفع اشکالات فنها و تجهیزات تهویه و روغنکاری  

 

هفت (7) راهکار براي مقابله با آلودگي صوتي

1. تغيير ديدگاه و نگرش مردم و مسوولان در زمينه اهميت موضوع ضرورت دارد و تا افراد انگيزه كافي براي تغيير وجود نداشته باشد، هيچ اتفاقي نخواهد افتاد.

2. پيشگيري و بهينه‌سازي وسايل ايجاد آلودگي و توجه به موضوع سلامت روان در وسايل توليدي و ايمن‌سازي صوتي در طراحي ساختمان‌ها و مهندسي سازه‌ها

3. عزم و توجه مسوولان ذي‌ربط به اجراي طرح جامع مقابله با آلودگي‌ها از جمله آلودگي‌هاي صوتي و فراصوتي

4. فرهنگ‌سازي در صدا و سيما با موضوع كاهش آلودگي‌ها در قالب فيلم‌هاي سينمايي و سريال‌ها يا ميان‌پرده‌

5. همكاري و همدلي مردم براي كاهش سر و صداي خودساخته

6. فراگيري روش‌هاي مقابله با استرس و كسب مهارت لازم براي حل مساله و افزايش قدرت مكانيسم‌هاي انطباقي هم لازم است و مردم در جامعه ماشيني امروزي بايد اين واقعيت را بپذيرند كه بالاخره سروصدا وجود دارد بنابراين با آمادگي به مقابله با آن بپردازند و با حوصله آن را مديريت كنند. مراقب باشند حين رانندگي به دليل ترافيك، صداي بوق و ساير سروصداها به سرعت واكنش‌هاي غيرمعمول از خود نشان ندهند و بدانند با اين واكنش‌ها نمي‌توان مشكل سروصدا را حل كرد.

7. توجه به بهداشت فردي از نظر رواني و جسمي، به‌خصوص در جوامع شهرنشين نيز ضرورت دارد و توصيه مي‌شود افراد توجه بيشتري به فعاليت‌هاي ورزشي، استراحت و تغذيه سالم داشته باشند و از وسايلي كه سروصدا ايجاد مي‌كنند، استفاده كنند. معاينات دوره‌اي از نظر گوش و بهداشت روان را نيز فراموش نكنند.

آلودگي صوتي با قلب ما چه مي‌کند؟ دکتر قاروني متخصص قلب و عروق، استاد دانشگاه علوم ‌پزشکي تهران

آلودگي‌ها انواع مختلفي دارند و بعضي از آنها نامحسوس‌اند و انسان متوجه‌شان نمي‌شود مانند آلودگي صوتي، بلند صحبت کردن با تلفن همراه، ترمز شديد اتومبيل و حتي فرود و پرواز هواپيما، صداي اگزوز اتومبيل و صداي زنگ تلفن‌هاي قديمي و ساعت‌هاي شماطه‌اي که براي بيدار کردن ما صداي بلندي ايجاد مي‌کنند هم از انواع آلودگي صوتي محسوب مي‌شوند. همه اين آلودگي‌هاي صوتي مي‌توانند بدون اينکه انسان متوجه باشد، عمر او را کوتاه کنند و افراد حساس يا کساني که به بيماري‌هاي قلبي مبتلا هستند، از اين آلودگي بيشتر آسيب مي‌بينند.

وقتي آلودگي صوتي ايجاد مي‌شود، قلب دچار هيجان مي‌شود و با هر هيجان، تعداد ضربان‌هاي آن 20 تا 30 بار بيشتر خواهد شد. يعني تعداد ضربان قلب كه در حالت عادي حدود 70 بار در هر دقيقه است به 100 تا 110 مي‌رسد و اگر اين هيجان‌ها تکرار شوند، پيامد‌هاي ناخوشايندي به دنبال خواهد داشت. فردي را در نظر بگيريد که صبح با صداي زنگ ناگهاني و بلند تلفن از خواب مي‌پرد، در خيابان با ترمز شديد اتومبيل ديگري دچار هيجان مي‌شود و در محيط کار برخورد و رفتار کارفرما ضربان قلب او را افزايش مي‌دهد. ضربان قلب اين شخص در طول روز چند بار تند و دوباره آرام مي‌شود. حالا اگر چنين فردي بيماري قلبي داشته باشد، تمام اين هيجان‌ها به‌طور نامحسوس و بدون اينکه خودش متوجه شود به او صدمه مي‌زنند. آلودگي صوتي، روي فشارخون هم تاثيرگذار است. وقتي ضربان قلب بالا مي‌رود، فشارخون افزايش مي‌يابد و قلب تندتر مي‌زند تا سرانجام آرام شود. بعد از بالا رفتن ضربان قلب، نيم ساعت تا يک ساعت طول مي‌کشد تا قلب به حالت عادي بازگردد و همين موضوع باعث فرسوده شدن قلب مي‌شود. افزايش فشارخون هم عوارضي مانند سکته مغزي، نارسايي قلبي، بي‌خوابي، بيدار شدن ناگهاني از خواب، تنگي‌نفس و... را در پي دارد. خيلي از ما ايراني‌ها عادت‌هايي داريم که آلودگي صوتي را تشديد مي‌كنيم. مثلا با صداي خيلي بلند و آزاردهنده با تلفن‌همراه صحبت يا با صداي بلند با ديگران شوخي مي‌کنيم. اصولا فرهنگ ما به گونه‌اي است که کمتر ظرافت داريم.جوان‌هايي که شيشه اتومبيلشان را پايين مي‌کشند تا صداي موسيقي بلند و آزار‌دهنده‌شان به گوش همه برسد، متوجه نيستند که اين آلودگي صوتي براي سالخوردگان و ساير افرادي که مشکلات قلبي دارند، تا چه حد خطرناک است. متاسفانه در کشور ما به ساير آلودگي‌ها مانند آلودگي آب، هوا و... بيشتر توجه مي‌شود و آلودگي صوتي کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.

آلودگي صوتي با جنين چه مي‌کند؟ دکتر ابوالفضل مهدي‌زاده کاشی، متخصص زنان، استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران

از هفته 28 بارداري گوش جنين مي‌شنود و از همين زمان به خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود با فرزند خود صحبت کنند و با او در ارتباط باشند تا صداي مادرش را بشنود و او را تشخيص دهد ولي اگر صدا بيش از حد باشد، آلودگي صوتي به جنين صدمه مي‌زند بنابراين حتي سرو صداي محيط‌هاي کاري هم بايد جدي گرفته شود. مثلا در يک کارخانه صنعتي، اگر سرو صداي محيط کار زياد باشد، به کارکنان توصيه مي‌شود از گوشي‌هاي مخصوص استفاده کنند ولي وقتي خانم باردار از گوشي استفاده مي‌کند، فقط خودش از آلودگي صوتي صدمه نمي‌بيند و سر و صداها گوش جنين را آزار مي‌دهد. اين آلودگي صوتي مستمر، نگران‌کننده است.

پس خانم‌هاي باردار نبايد در مکان‌هايي که صداي انفجار يا سر و صدايي با شدت زياد و مستمر وجود دارد، حضور يابند. حتي گوش دادن موسيقي با صداي بلند هم براي جنين آزار‌دهنده است و بهتر است اگر در محيطي صداي موسيقي زياد است، آنجا را ترک و به‌طور کلي از حضور در مکان‌هايي با صداي زياد و با فرکانس بالا خودداري كنند.

اگر سر و صدا براي خانم باردار آزار‌دهنده باشد و باعث تحريک سيستم عصبي او شود، ممکن است او را دچار عوارضي مانند سردرد، سرگيجه، وزوزگوش و... کند. حتي به مادران باردار توصيه مي‌شود که از امواج صوتي تلفن‌همراه هم در حد امکان دور بمانند تا در دوران بارداري مشکلي براي خود و فرزندشان ايجاد نشود.

يكي ديگر از عوارض آلودگي صوتي مزمن، سنگين شدن گوش نوزاد است. به همين دليل تمام نوزادان در هفته اول تولد بايد تحت آزمايش و تست‌هاي شنوايي قرار بگيرند تا اگر مشکلي وجود دارد، به سرعت براي رفع آن اقدام شود. گوش نوزادان بسيار ظريف و حساس است و اگر تحت‌تاثير صداهاي مهيب و بسيار بلند مانند صداي انفجار قرار گيرند حتي ممكن است پارگي پرده گوش ايجاد شود ولي با آلودگي‌هاي صوتي رايج، پرده گوش به سادگي آسيب نمي‌بيند.

بهتر است براي آرامش نوزاد، اتاقي براي او در نظر بگيريد که دور از سر و صداهاي بلند و مزمن باشد. اگر اتاق نوزاد نزديک خيابان يا اتوبان قرار دارد، بهتر است با دوجداره کردن پنجره‌ها، سروصداي طولاني و مستمر کاهش يابد. البته سر وصداهاي رايج و آلودگي صوتي با شدت کم که روزانه در سطح شهر هم شنيده مي‌شود، چندان نگران‌كننده نيستند و عوارض جدي ايجاد نمي‌کنند.

آلودگي صوتي با بچه‌هاي ما چه مي‌کند؟

آژانس حفاظت محيط‌زيست آمريکا در سال 1978 رساله‌اي در ارتباط با محيط‌هاي پرسروصدا و به دنيا آمدن نوزادان کم‌وزن و تولد نوزادان با نقص‌هاي مادرزادي مثل لب‌شکري، شکاف کام و نقص در ستون‌فقرات منتشر کرد.

طبق تحقيقات لِستر دابليو سان‌تيج از موسسه تحقيقاتي فِلس «شواهد کافي وجود دارد که محيط روي شکل‌‌گيري فرم بدن انسان و حيوانات نقش مهمي دارد. يک جنين قادر است صداهاي محيط را درک کند و با فعاليت حرکتي و تغييرهاي ضربان قلب به آنها پاسخ دهد. قرار گرفتن جنين در معرض سروصدا مخصوصا 15 تا 60 روز بعد از لقاح که اندام‌هاي داخلي و سيستم‌ عصبي مرکزي در حال شکل‌گيري است، بسيار خطرناک تلقي مي‌شود.»

بودن مداوم در محيط‌هاي پرسروصدا باعث انقباض عروق مادر مي‌‌شود که درنتيجه آن خون و اکسيژن و غذاي موردنياز جنين به او نمي‌رسد. همچنين سروصدا باعث کاهش سطح هورمون‌هاي خاصي در خون مادر مي‌شود. اين هورمون‌ها رشد جنين را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند.

کودکاني که در معرض مداوم سروصدا هستند يا مدرسه آنها در مکان‌هاي پرسروصدا قرار دارند به دليل تبعات ناشي از پردازش شنوايي ممکن است دچار مشکلات گفتاري يا مشکلات در خواندن شوند. شواهد نشان مي‌دهد اين کودکان در سنين نوجواني سخت‌تر از کودکاني که در محيط‌هاي ساکت رشد پيدا کرده‌اند مطالب را ياد مي‌گيرند.

به دليل عوامل استرس‌زاي ناشي از قرار داشتن در محيط‌هاي پرسروصدا اين کودکان ممکن است دچار اختلال در نوشتن بشوند.

محيط‌هاي پرسروصدا حتي مي‌تواند خسارات بدني به کودکان وارد کند. اغلب کودکاني که محل خواب آنها پر سروصداست ضربان قلبشان به‌طور قابل‌توجهي بالاتر (2 ضربه در دقيقه به طور متوسط) از ديگر کودکان است.

آلودگي صوتي با گوش ما چه مي‌کند؟

علت افت شنوايي، آسيب رسيدن به سلول‌هاي مويي حلزون گوش است که گيرنده‌هاي صوت هستند و امواج صوتي دريافتي را به مغز مي‌فرستند. اين سلول‌ها بسيار حساسند و در معرض بعضي از فرکانس‌هاي خاص دچار آسيب مي‌شوند که اين آسيب‌ها متاسفانه برگشت‌ناپذيرند و در نتيجه آسيب‌ديدگي آنها، افراد افت شنوايي پيدا مي‌کنند. با توجه به اين موضوع، بودن در محيط‌هاي پرسروصدا و گوش‌دادن به موسيقي با صداي بلند مي‌تواند آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به گوش وارد کند و شنوايي را تحت‌تاثير قرار دهد.

بررسي‌هاي انجام‌شده در آمريکا نشان مي‌دهد جوانان آمريکايي به دليل بودن در محيط‌هاي پرسروصدا و گوش‌دادن به موسيقي با صداي بلند، 5/2 برابر بيشتر از پدر و مادر و حتي پدربزرگ و مادربزرگ خود دچار اختلال‌هاي شنوايي مي‌شوند. همچنين تخمين زده شده در جامعه آمريکايي تا سال 2050 شمار افراد با اختلال‌هاي شنوايي به 5 ميليون نفر برسد.

کاهش شنوايي با بالارفتن سن اجتناب‌ناپذير است با اين حال تحقيقات نشان داده، مرداني که شغل‌هاي پرسروصدا دارند در سنين بالاتر کاهش شنوايي بسيار بيشتري نسبت به ديگر مردان پيدا مي‌‌کنند.

 

آلودگی صوتی

 

و اما صدای تهویه

نویز در سیستمهای گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع HVAC

صدا در تجهیزات تهویه چگونه ایجاد میشود و چگونه با آن مقابله کنیم؟

 

 

Noise in HVAC System; What, Where and How Noise comes from?

What do we need to know to avoid noise from the HVAC system?

Are there simple steps to avoid it?

In this article, we will discuss about the noise that occurs in the HVAC system and how to avoid it.

Every sound that is heard can usually be identified through its frequency range. In relation to frequency range, noise that occurs related to the HVAC system is divided into 3 categories within the frequency range:

 • Low Frequency

Fan Noise, it generally produces sound from 125 Hz to 500 Hz octave frequency bands. Variable Air Volume (VAV) boxes noise is usually from 125 Hz to 500 Hz octave frequency bands.

 • Mid Frequency

Airflow Noise and turbulence-generated noise in a duct range from 31.5 Hz to 1000 Hz.

 • High Frequency

Damper and Diffusers Noises, they usually contribute to the overall noise in the range of 1000 Hz until 4000 Hz octave bands.

All the noise above can be avoided if we know how to design HVAC system acoustically and each of these issues must be addressed:

HVAC System Acoustically – Geonoise Instruments

 • Duct-borne Noise

The sound generated by the fan will travel along with the ductwork both upstream and downstream easily because the velocity of sound is much greater than the velocity of air in ducts.

 • Radiated Equipment Noise

Radiated equipment noise transmits through the wall or floor into the adjacent space or in the case of rooftop equipment to the environment. It is generated by vibration of the fan casing and motor.

 • Duct Break-in Noise

Noise inside ceiling plenums or from air conditioning equipment, plant room, etc, can break into the duct and then be carried into rooms or spaces downstream. So, where possible, avoid ducts passing through noisy areas as this can significantly increase noise through the air conditioning system, avoid lightweight ducts as well, replace them with heavier ducting such as sheet steel.

 • Duct Break-out Noise

Along with the ductwork, however, transmits through the wall of the duct, thus impacting the adjacent space. Generally, it happens from noise passing through the duct, aerodynamics noise from obstructions fitting in the duct, and turbulent airflow causing duct walls to vibrate and rumble radiating low-frequency airborne noise.

 • Terminal Noise

The final links in the distribution chain are the terminal air devices. These are Grilles, Diffusers, Registers, and Vent Cover that go over the duct opening in the room. Streaming air noise from diffusers and from transitions can cause additional noise in the receiving room. So that for this issue, we need to concern choosing the proper specs of supply and return air devices. We need to try to find out the NC (Noise Criteria) rating for them from their respective manufacturers.

By knowing those 5 ways of how noise occurs, it makes easier for us to categorize noise that will produce in our HVAC system design and help us in choosing what material, enclosure, duct shape and everything we need to reduce noise.

 

https://www.geonoise.com/noise-in-hvac-system-what-where-and-how-noise-comes-from/

 

بعض منابع و مآخذ :

 1. فرهنگ عمید
 2. سایت خبری تحلیلی تابناک ، کد خبر: ۳۶۸۷۳۰، تاریخ انتشار:۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۵-04 January 2014
 3. هفته نامه سلامت، سيما روشن، بازخواني عوارض متعدد سر و صدا؛ به بهانه آلودگي صوتي تهران
   
نویسنده: مهندس سید علی شبر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.