ساخت لامپ با استفاده از نوک مداد

سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶

محمدنبی سلطانی نژاد از اعضای گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور ، در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا در توضیح آزمایش خود اظهارکرد: ما در این آزمایش نوک مداد را که از جنس گرافیت است توسط دو سیم رابط به باتری خودرو وصل کردیم.
وی افزود: جریان الکتریکی از باتری، سیم و نوک مداد عبور می کند و باعث گرم شدن نوک مداد می‌شود تا حدی که نوک مداد شروع به نورافشانی می‌کند.
این عضو برگزیده نخستین دوره مسابقات دانش آموزی نور ادامه داد: به علت دمای زیاد نوک مداد، نور تابشی از آن تقریبا به رنگ سفید می باشد که البته بعد از مدت کوتاهی بر اثر گرمای زیاد ایجاد شده و همچنین اکسید شدن نوک مداد، گرافیت به مرور زمان متلاشی می‌شود.
به گفته وی در این آزمایش، انرژی الکتریکی به انرژی نورانی تبدیل شد؛ در واقع یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید انرژی نورانی همچون لامپ های مختلف، استفاده از انرژی الکتریکی است. 
محمد فتح آبادی و علیرضا میرزایی از اعضاء پژوهش سرای شهید طاهر اسدی نیا واقع در استان مرکزی دو عضو دیگر گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم هستند که با استفاده از نوک مداد ، سیم و باتری خودرو، انرژی الکتریکی را تبدیل به منبع نور کردند.
مسابقه دانش­ آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم سال گذشته با 200 اثر برگزیده از آزمایش‌های علمی در رابطه با نور به کار خود پایان داد؛ 

منبع: ایرنا
برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.