به حداقل رساندن زمان کارکرد تجهیزات تهویه مطبوع از طریق نصب سنسورهای پرسنل

به حداقل رساندن زمان کارکرد تجهیزات تهویه مطبوع از طریق نصب سنسورهای پرسنل

خلاصه روش و نحوه اجرا
در فضاهای با زمانهای کاربری نامنظم و نامشخص ، می توان با نصب سنسورهای پرسنل ( سنسورهایی که حضورافراد را در فضا حس می کنند ) دستگاههای تهویه را کنترل نمود به ویژه در فضاهای کوچکتر مناسب می باشد زیرا فضاهای کوچکتر سریع تر گرم یا خنک شده و یک سنسور واحد نیز قادر به کنترل و سنس نمودن حضور افراد درکل فضا می باشد .

درصد صرفه جویی حاصل از بکارگیری روش:
یک سیستم کنترلی مناسب که بر مبنای سنسورهای پرسنل کار می کند می تواند ۷۰ تا ۹۵ درصد از کار غیر لازم سیستم هواساز را برطرف سازد . میزان صرفه جویی در هزینه در بین کاربردهای مختلف متغیر بوده و به برنامه زمانی کاربری فضا ، بار تهویه و سایر عوامل بستگی دارد .

مزایای روش
روشی بسیار موثر و تقریبا مطمئن و عاری از اشتباه می باشد . بارزترین مزین سنسورهای پرسنل آن است که مستقیما به تغییر وضعیت افراد درداخل فضا و شرایط اشغال شدن فضا پاسخ می دهند . این سنسورها به محض ورود یک نفر به داخل فضا ، سیستم های تهویه را روشن کرده و به محض خروج فرد و خالی شدن فضا نیز کار تهویه را متوقف می سازند ، نصب سنسورهای پرسنل چندان دشوار نمی باشد اما ممکن است غلط انداز و گمراه کننده باشد بنابراین لازم است تا برای هر دستگاه به تنهایی مکان و جهت مناسبی در نظر گرفته شود .

ملاحظات:
عمده ترین محدودیت سنسورهای پرسنل آن است که این ابزار فاقد توانایی پیش بینی نمودن زمان حضور افراد در داخل فضا می باشند . بنابراین کاربرد این سنسورها در محل هایی که نیاز به مقدار قابل ملاحظه ای زمان جهت گرم شدن یا خنک شدن فضا قبل از حضور افراد وجود داردمناسب نمی باشد . هزینه قطعات و سخت افزار سنسورها به تنهایی پایین می باشدبیشترین بخش هزینه ، مربوط به نیروی کار جهت نصب و انجام سیم کشی های مربوطه می شود . موارد زیر نیز در خصوص این روش حایز اهمیت است .

انتخاب روش:
اگر فضایی نیاز به گرم شدن یا خنک شدن در یک دامنه وسیع دمایی را داشته باشد نباید از این روش استفاده نمود ، زیرا در غیر این صورت به زمان بسیار زیادی نیاز خواهد بود . جهت گرم کردن یا خنک کردن فضا می توان ترکیبی از این روش را با سایر روش های مناسب درنظر گرفت . اگر در خارج از ساعات معمولی کاربری فضا ، رفت و آمد لحظه ای افراد به فضا پی در پی و پیوسته باشد نباید از این سنسورها جهت کنترل تهویه فضا استفاده نمود .

انتخاب تجهیزات ونصبنوع سنسور انتخابی باید مناسب با فضا و محل و جهت قرارگیری سنسورها باشد .

آگاهی دادن به افراد
افرادی که داخل فضا هستند نیاز دارند که مطمئن شوند سرمایش یا گرمایش داخل فضا وجود دارد . بنابراین باید پلاکارد مناسبی در فضا نصب گردد تا به کاربران فضا این آگاهی را دهد که با ورود آنها به داخل فضا شروع سرمایش و گرمایش فضا به طور خود کار انجام می شود و فضای داخل به زودی به سطح دمایی مناسب خواهد رسید .
 
منبع: مهندسی مکانیک و تاسیسات حرارتی و برودتی
نویسنده: رضا
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.