مدیریت سیستم های برودتی

سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴

مدیریت سیستم های برودتی

 نحوه مدیریت سیستم های برودتی

اولین عامل در اداره سیستم‌های برودتی وجود پرسنل متخصص و یک مالک فهیم و آگاه است. اپراتورها باید به اصول کارکرد سیستم آشنایی داشته و بدانند که با فشار دادن یک دکمه و یا بستن یک شیر چه اتفاقی در دستگاه می‌افتد، تنها راه حصول این شناخت، ترمیم مسیرهای لوله‌کشی، سیم‌کشی و نهایتاً تهیه نقشه است.
درصورتی‌که امکان گردآوری پرسنل متخصص نباشد، می‌توان با شرکت‌های سازنده دستگاه قرار داد سرویس و نگهداری منعقد نمود، در بعضی از کشورهای پیشرفته اپراتورها تحت آزمون مهارت قرارگرفته و در صورت موفقیت، گواهی‌نامه صلاحیت دریافت می‌کنند. 
عامل دوم تهیه برنامه کار تمامی دستگاه‌هاست که از تنظیم برنامه نگهداری شروع می‌شود، یک جدول برای زمان کار و جدول دیگر برای هنگام خاموشی دستگاه تهیه می‌گردد که هر دو جدول حائز اهمیت می‌باشند، ضمناً تهیه و تنظیم جدول نوبت‌کاری (شیفت) پرسنل ضروری است.
جدول دما و فشار عامل تشخیص مفیدی بوده و در جلوگیری از بروز مشکلات آتی بسیار مؤثر است، درست مانند جدول دمای بدن و فشارخون بیمار که کمک زیادی به پزشک می‌کند.
شرکت‌های بیمه ماشین‌آلات سالانه میلیون‌ها دلار بابت خرابی ماشین‌آلاتی می‌پردازند که بعضاً برنامه نگهداری و جدول کارنمای آنها برای مشتریان تهیه و تنظیم‌شده است، بیشتر این خرابی‌ها از ناآگاهی صاحبان دستگاه یا اپراتورها ناشی می‌شود، این برنامه‌ها را می‌توان از کارخانه‌ها سازنده که خواهان کارکرد رضایت‌بخش دستگاه‌های خود هستند، دریافت نمود، ثبت این اطلاعات به‌عنوان تاریخچه عملکرد دستگاه، تنظیم برنامه صحیح نگهداری را ممکن می‌سازد. 
تنظیم نوبت‌کاری (شیفت) پرسنل 
برنامه نوبت‌کاری چنانچه درست تنظیم نگردد مسئله‌ساز خواهد بود، برنامه‌ها و جداول نوبت‌کاری برای افراد ناآشنا به این مسائل مشکلاتی را ایجاد می‌کند، جهت آشنایی بیشتر ، به‌عنوان‌مثال، برنامه ۱۶۸ ساعت کار هفتگی برای چهار نفر ارائه می‌شود. طوری که هر نفر در هفته ۴۲ ساعت کار کند، این برنامه بر اساس یک دوره کار ۳۲ ساعته به‌جای دوره کار ۲۴ ساعت معمول که همواره در تضاد با دوره کاری هفت روز در هفته بوده است تنظیم‌شده و عادت تغییر نوبت‌کاری آخر هفته را که اغلب مستلزم استفاده از افراد کمکی است از بین می‌برد. 
مزایای سیستم: 
- همیشه هر نفر در هفته حداقل ۵ روز کامل ( روز روشن ) تعطیلی دارد
- نفر کمکی موردنیاز نیست
- هر نفر در ماه سه روز جمعه (روز روشن) آزاد است
- نوبت‌کاری درازمدت، مرخصی کوتاه‌مدت و تغییر هفتگی نوبت کار که باعث اختلال در عادت خوابیدن است وجود ندارد
- هر نفر همه‌روزه حداقل نیمی از روز روشن را تعطیلی دارد و یک روز در میان می‌تواند خواب شبانه داشته باشد
- احتیاجی به برنامه چاپی نبوده و دفترداری نیز به حداقل می‌رسد
- افراد همه‌روزه با همکاران همیشگی خود کار می‌کنند
- سرپرست می‌تواند هر نفر را حداقل یک‌بار در هر چهار روز ببیند
- زمان کاری هر نفر در یک روز تقویمی و یا هر ۳۲ ساعت متوالی، بیش از ۸ ساعت نیست
کارنمای هفتگی برای دستگاه‌های تبرید با کمپرسورهای پیستونی کوچک 
- شاخص رطوبت را جهت تعیین هرگونه تغییر رنگ معرف شیمیائی آن و یا وجود حباب گاز در مایع مبرد نمایید. 
- از طریق شـــیشه رویت روغـــن (Oil sight Glass) از وجود میزان صحیح روغن در کمپرسور مطمئن شوید
- سروصدا و ارتعاشات را بررسی کنید
 دماها را بررسی کنید
ضمن بررسی هفتگی در صورت عادی بودن هر یک از موارد فوق، علامت تائید گذاشته و شرایط کارکرد غیرمعمولی را یادداشت نمایید ضمناً زمان تعویض فیلترهای اواپراتور و کندانسور و یا اطلاعات دیگر را با ذکر تاریخ ثبت و امضا کنید. 

 

منبع: حوه مدیریت سیستم های برودتی نحوه مدیریت سیستم های برودتی اولین عامل در اداره سیستم‌های برودتی وجود
تصاویر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.