ترموستات اتاقی پکیج دیواری

پکیج گرمایشی و ترموستات اتاقی برای تنظیم بهتر دما

پکیج دیواری در سالهای اخیر بدلیل مزایایی همچون کارایی بالا، استقلال هر واحد مسکونی و تعمیرات و نگهداری آسان مورد توجه مهندسین و کاربران قرار گرفته است. پکیج دیواری دارای قابلیت هایی است که تاکنون دور از نظر بوده و دلیل عمده آن ضعف در اطلاع رسانی می باشد. از جمله این قابلیت ها می توان به امکان نصب ترموستات اتاقی اشاره نمود. ترموستات اتاقی در انواع مختلف الکترومکانیکی ساده و دیجیتال و ترموستات دیجیتال با سیم و بی سیم ویژه پکیج های گرمایشی موجودند.

برای انتخاب و خرید ترموستات اتاقی برای دستگاه تهویه میتوانید به پیوند یا لینک زیر مراجعه کنید:

لینک مشاهده و مقایسه مشخصات فنی و قیمت انواع ترموستات در سایت کنترل پایا

چند لینک برای مشاهده تصویر و مشخصات فنی انواع ترموستات برای پکیج گرمایشی :

ترموستات پکیج دیجیتال و ساده

ترموستات دیجیتال ایرانی ویژه پکیج

ترموستات اتاقی هانیول تک دور

ترموستات بی سیم برای پکیج گرمایشی

ترموستات دیجیتال اتاقی Brilliant-A1

ترموستات بی سیم پکیج مدل T205 با برنامه هفتگی و LCD

ترموستات اتاقی بیسیم برنامه پذیر هفتگی ویژه پکیج گرمایشی مدل T205

آموزش نصب اتصال ترموستات به پکیج

مزایای ترموستات دیجیتال اتاقی ویژه پکیج گرمایشی:

کنترل آسان و دقیق دما

دمای مطلوب را تنظیم کنید. اگر دما فقط یک درجه کمتر شود، پکیج روشن میشود.

مدیریت و کاهش مصرف انرژی

با تنظیم دقیق و درست دمای اتاق میتوانید از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری کنید و هزینه انرژی ( قبض گاز و برق ) را کاهش دهید.

حفظ محیط زیست

با تنظیم درست دمای اتاق بوسیله ترموستات دیجیتال، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، تولید گازهای گلخانه ای نیز کم میشود. در ساخت ترموستات دیجیتال از عنصر سمی جیوه استفاده نشده است. اگر جیوه داخل ترموستات­های مکانیکی در اثر شکستن یا آسیب آنان وارد محیط شود برای سلامت افراد بویژه کودکان زیان بار است.

عمر بیشتر دستگاه

اندازه گیری و نمایش و کنترل دما در ترموستات دیجیتال با مدارات دیجیتال انجام میشود، لذا استهلاک ترموستات مکانیکی را ندارد. ترموستات دیجیتال با تنطیم دمای مناسب، بعلت فرمان­های خاموش بموقع، سبب میشود که پکیج گرمایشی دائم کار نکند و عمر آن نیز افزایش یابد.

دسترسی و کنترل از راه دور

ترموستات­های دیجیتال که هسته ریزپردازنده یا میکرو کنترلر دارند، امکان ارسال اطلاعات دما از طریق خط تلفن ثابت یا همراه و کنترل از راه دور را دارند.

ایمنی و آسایش

برای کم یا زیاد کردن دما نیازی نیست از اتاق خارج شوید و به پکیج نزدیک شوید. کافی است از همان داخل اتاق، درجه ترموستات را تغییر دهید.

منابع:

http://www.ehow.com/list_7479217_benefits-digital-thermostat.html

http://visual.ly/5-benefits-having-digital-thermostat-your-home

http://www.hotandcool.co.uk/whatarethermostats.php

پکیج گرمایشی را از داخل اتاق تنظیم کنید.

ترموستات­های T205P ,   A1 , AW1 ترموستات های ویژه پکیج­های گرمایشی و کاربردهای دیگر مانند گرمایش از کف میباشند. با توجه به نوع کنتاکت اتصال مستقل اغلب پکیجهای داخلی و خارجی و نقشه و نوع اجرای سیستمهای تهویه داکت اسپلیت که در ایران از کویل گرمایشی استفاده میکنند. یک کنتاکت مستقل Normally Open ( نرمالی اپن ) در این ترموستات ها قرارداده شده تا در زمستان بتوانند عمل کنترل دما و قطع و وصل کل سیستم یا فن را انجام دهد. از مزایای استفاده از این ترموستات­های اتاقی، مدیریت و کاهش مصرف انرژی و آسایش و رفاه بیشتر بعلت نمایش و کنترل دقیق دمای اتاق میباشد.

عملکرد پکیج بدون ترموستات :
در حالتی که از ترموستات اتاقی استفاده نمی شود، کنترل دمای اتاق بصورت غیر مستقیم از طریق کنترل دمای آب سیستم گرمایش انجام می پذیرد؛ کاربر براساس تجربه به این نتیجه می رسد که جهت داشتن دمای مطلوب اتاق مثلاً 25 درجه سانتیگراد  با توجه به دمای هوای بیرون در زمستان مثلاً 2 درجه سانتیگراد، دمای رادیاتورها باید 70 درجه سانتیگراد باشد. پس از آن با رسیدن دمای آب سیستم گرمایش به 70 درجه سانتیگراد، پکیج خاموش می شود. با فرض اینکه تخمین کاربر درست باشد، در نظر بگیرید که دمای هوای بیرون در طول شب کاهش یابد که در نتیجه دمای اتاق نیز کاهش خواهد یافت و آسایش ساکنین مختل می شود. چنانچه دمای هوای بیرون افزایش یابد نیز حالت عکس بوجود می آید و دمای اتاق بیش از حد گرم می شود. با ورود افراد بیشتر به اتاق و افزایش تولید حرارت تقریبا 770 بی تی یو در ساعت به ازای هر فرد ، دمای اتاق افزایش می یابد این حالت در مهمانی ها اتفاق می افتد .

عملکرد پکیج با ترموستات :
ترموستات اتاقی بجای پیش بینی هوای اتاق، آن را اندازه گیری می نماید و به پکیج فرمان می دهد که روشن یا خاموش شود. با این روش دیگر نیازی به تنظیم دوباره دمای پکیج و بستن/باز کردن شیر رادیاتور نمی باشد و ترموستات اتاقی این عمل را بصورت اتوماتیک انجام میدهد.
ترموستات اتاقی دارای انواع مختلف ساده ، دیجیتال، باسیم، بی سیم RF و بی سیم WIFI است که بترتیب دارای قابلیت ها و قیمت بیشتری می باشند.

وقتی از ترموستات اتاقی استفاده می نماییم، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پکیج کاهش می یابد.
همانطور که اشاره شد در حالت عدم استفاده از ترموستات اتاقی، پکیج با اندازه گیری دمای آب سیستم گرمایش روشن/خاموش می شود. با توجه به اینکه توان حرارتی پکیج نسبت به توان انتقال حرارت رادیاتورها یا بطور کلی بار حرارتی ساختمان بسیار بیشتر است، دمای آب گرمایش را در مدت کوتاهی به دمای تنظیم شده می رساند و خاموش می شود، از طرفی بدلیل اینکه اینرسی حرارتی رادیاتور ناچیز است، در چند دقیقه سرد شده و در نتیجه آب سیستم گرمایش نیز سرد می شود و پکیج دوباره شروع به کار می نماید. در بسیاری از منازل این وقایع در کمتر از 3 دقیقه اتفاق می افتد. اما اگر ترموستات اتاقی نصب شده باشد، ترموستات دمای هوا را اندازه گیری می نماید و بدلیل اینکه اینرسی حرارتی هوای اتاق و بدنه ساختمان  بیشتر از رادیاتورها است و تغییرات دمایی در آن کندتر است، مشکل بالا برطرف می شود.
درواقع با همان دمای اتاق 25 درجه سانتیگراد ، آب سیستم گرمایش ممکن است از 70به 60 درجه سانتیگراد برسد و سپس پکیج روشن شود که در مقایسه با حالت بدون ترموستات، مدت زمان بیشتری پکیج خاموش می ماند. عامل بالا منجر به کاهش دفعات خاموش/روشن شدن پکیج و افزایش طول عمر قطعات پکیج می گردد.
همچنین خاموش و روشن شدن مداوم پکیج، اتلاف انرژی ) Recycling Loss ( بدنبال دارد که با استفاده از ترموستات اتاقی بصورت چشمگیری کاهش می یابد.
در منابع خارجی میزان صرفه جویی در مصرف گاز بین 2 تا 52 درصد گزارش شده است که با توجه به فرهنگ مصرف در ایران، درصد بالای صرفه جویی را در نظر بگیرید.

نکات اجرایی ترموستات اتاقی:
 روی دیوار داخلی نصب شود.
 روی قسمتی از دیوار که لوله های گرمایش و سرمایش قرار دارند نصب نشود.
 در معرض تابش مستقیم آفتاب و نزدیک چراغ روشنایی دیواری نباشد.
 در معرض کوران هوای خارج یا توزیع کننده نباشد.
 از قرار دادن ترموستات نصب در بالای رادیاتور و جنب درب و پنجره جلوگیری شود.
 ترموستات اتاقی باید در ارتفاع 100 تا 150 سانتیمتر از کف و در محلی که دمای آن، میانگین دمایی ساختمان باشد قرار گیرد و بهتر است به طرف محل سرد ساختمان نزدیکتر باشد.
 در صورت تمایل به نصب ترموستاتهای دیجیتال با سیم، دو رشته سیم فاز و نول شماره یک و دو رشته سیم سیگنال در محل نصب پیش بینی نمایید.

 

با تشکر از واحد فنی شرکت لندیران

فیلم محل اتصال سیمهای ترموستات به پکیج

خرید آنلاین لوازم برقی ، دیجیتال و تاسیسات ساختمان از وب سایت کنترل پایا

ControlPaya.com

نویسنده: مهندس سید علی شبر
نظرات کاربران

رضا خطیبی در جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ :   ارسال پاسخ
سلام و درود
چگونه کالیبره میشه

مدیر سایت در یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ :
با سلام و درود خدمت شما
دو سه مدل ترموستات دیجیتال پکیج، در سایت کنترل پایا هستند در هر کدام نحوه ، کالیبره کردن در قسمت توضیحات هست . ضمنا میتوانید راهنمای نصب و استفاده یعنی کاتالوگ ( بروشور ) آن را دانلود کنید.

مدیر سایت در جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ :
چند نوع ترموستات دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون دما در سایت کنترل پایا عرضه شده اند.
برای مثال ترموستات دیجیتال پکیج مدل اچ اس آی :
کالیبراسیون دما
اگر کاربر بخواهد دمای نمایشگر را به دلخواه خود تنظیم کند، این امکان نیز در منوی OFF وجود دارد ؛ پس از وارد شدن به منوی OFF با فشردن همزمان هردو کلید Up و Down به مدت 4 ثانیه وارد منوی کالیبراسیون میشویم و در حالی که نمایشگر عبارت CALI رانمایش میدهد با استفاده از کلید های Up و Down می توان دمای نمایشگر را تنظیم نمود و پس از اتمام کار و برداشتن دست کاربر و پس از 5 ثانیه بصورت خودکار به منوی OFF برمیگردد.

توصیه میشود این کار یکبار پس از نصب توسط تکنیسین مربوطه انجام شود و از انجام آن در موارد غیر لازم اجتناب گردد.

بدیهی است که کلید های Up و Down در منویON همان وظیفه اصلی خود یعنی تنظیم Set Point را بر عهده دارند در حالی که در منوی OFF کلید های Up و Down برای کالیبره کردن دما به کار می روند.

حسین در دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ :   ارسال پاسخ
چیز هایی که نوشتی همه بلدن شما ترموستات فروش هستی نه مهندس اگه مهندس بودی نحوه اتصال ترموستات به پکیج رو هم درج میکردی تا حاقل تبلیغی باشه واسه محصولاتت

مدیر سایت در یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ :
اطلاعات زیادی درباره ترموستات، انواع ترموستات و ترموستات پکیج، در مقالات کنترل پایا موجود است، میتوانید مراجعه و مطالعه کنید. نقشه نصب هر مدل ترموستات هم غالبا در توضیحات یا در کاتالوگ دانلودی درج شده است.

مدیر سایت در جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ :
اطلاعات فنی و مهندسی متنوعی دربارۀ انواع ترموستات و تجهیزات کنترل تهویه در سایت هستند. برای نقشۀ نصب بعض ترموستات ها به ضمیمۀ هر محصول و در بخش دانلودها به کاتالوگ و راهنمای نصب ترموستات مراجعه کنید. پکیج ها نیز بسیار متعدد و متنوعند. سعی میکنیم تعدادی از راهنماهای نصب و نقشه های نصب انواع پکیجهای ایرانی و خارجی را به اطلاعات سایت اضافه کنیم.

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.