ترموستات دیجیتال مادر مصنوعی

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

مادر مصنوعی و انواع آن

دستگاه مادر مصنوعی

دستگاه مادر مصنوعی: وسبله ای که گرمای مورد نیاز جوجۀ ماکیان را تا زمان لازم (۲ – ۳ هفته) فراهم میکند.

کاربرد ترموستات در مادر مصنوعی ماکیان:

کنترل دقیق دما در دستگاههای جوجه کشی بسیار مهم است لذا در دستگاههای جوجه کشی بهتر است از ترموستات های دقیق دیجیتال استفاده شود:

فروش انواع ترموستات در فروشگاه اینترنتی کنترل پایا

ترموستات دیجیتال پنلی با نمایش دیجیتال دمای مطلوب و دمای محیط 

 

انواع مادر مصنوعی

الف) مادر مصنوعی نفتی یا گازی: از این وسیله بخصوص برای پرورش جوجه های گوشتی استفاده می شود، زیرا تامین منبع سوخت آنها در همه جا آسان و امکان پذیر است. از هر مادر مصنوعی نفتی برای نگهداری ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ جوجه استفاده می شود مادر مصنوعی گازی معمولا کوچکتر بوده و از آن برای نگهداری ۵۰۰ تا ۸۰۰ جوجه استفاده می شود. هر دستگاه مادر ممکن است یک مخزن نفت یا گاز داشته باشد هر چند دستگاه مادر یک مخزن سوخت داشته باشند، مخزن سوخت ممکن است در داخل سالن یا خارج از آن قرار گرفته باشد.

ب)مادر مصنوعی برقی: در صورت دسترسی به برق مادر مصنوعی برقی ،ساده ترین نوع مادر مصنوعی است . استفاده از مادرهای الکتریکی زمانی توصیه می شود که هزینه برق ارزان بوده و در مجموع مقرون بصرفه باشد . این مادرهای مصنوعی معمولا از یک منبع تولید حرارت برقی و سرپوش چتر مانند تشکیل شده است. و استفاده از این وسائل گرمازا، اولا به جهت استفاده از ترموستات برای تنظیم درجه حرارت دلخواه، سهولت کارها موجب می شود، ثانیا استفاده از این نوع مادر، از نوع دیگر بهداشتی تر بوده و تولید دود نکرده و هوا را آلوده نمی کند.

معایب استفاده از مادر مصنوعی:

۱- هزینه زیاد این دستگاهها

۲- ظرفیت گرمایی پایینی دارند لذا در مناطق خیلی سرد نمی توانند گرمای لازم را تولید کنند به این دلیل، به دستگاههای بیشتر و یا استفاده از انواع دیگر مادر مصنوعی نیاز می شود.

۳- قطع برق مشکلاتی در این زمینه بوجود می آورد که لازم است در این خصوص پیش بینی های لازم بعمل آید.

ج) مادر مصنوعی مادون قرمز: سیستم حرارت تابشی لوله ای تاریخچه کشف امواج حراتی (INFRA-RED) ویلیام هرشل، ستاره شناس انگلیسی در سال ۱۸۰۰ میلادی به کمک یک منشور تجزیه نور و یک دماسنج متوجه شد که امواج منتشره از خورشید پس از تجزیه در قسمت طیف آبی کمترین دما و در بخش طیف قرمز دارای بالاترین دما را دارند. و حرکت دماسنج هم از طرف رنگ آبی به طرف رنگ قرمز با افزایش درجه حرارت توام بود و بیشترین درجه حرارت در طول موج های زیر طیف قرمز قرار داشت که طیف مادون قرمز نامیده شد که بیش از ۵۰% انرژی منتشره از خورشید بوسیله امواج مادون قرمز به کره زمین می رسد. در اواخر سال ۱۹۵۰ رابرت گرودون به عنوان مبتکر و پیشگام برای اولین بار مقدمات ساخت دستگاه انتقال حرارت تابشی نوع لوله ای و گازسوز را برای تولید و انتقال امواج حرارتی با عملکرد مشابه خورشید، تدارک دید که این دستگاه در صرفه جویی مصرف سوخت جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داد. دستگاه تابنده: در این سیستم با سوختن گاز در مشعل هایی که در طول یک تیوپ قرار گرفته اند و عبور گازهای داغ از درون تیوپ، سطح تیوپ به دمای لازم برای تابش امواج مادون قرمز می رسد و از آن پس با تابش این امواج کلیه سطوحی که در معرض آن قرار می گیرند و جاذب امواج مادون قرمز هستند، با جذب این امواج کلیه سطوحی که در معرض آن قرار می گیرند و جاذب امواج مادون قرمز هستند با جذب این امواج گرم می شوند. در مرغداری ها سطح بدن جوجه ها بدین طریق گرم شده و در آنها احساس گرمای بسار مطلوبی نظیر نور خورشید پدید می آید. این دستگاهها با استفاده از بست های ویژه سیستم گرمایش تابشی از زیر سقف سالن آویزان می شود . در این سیستم امکان استفاده از گاز یا گازوئیل در نظر گرفته شده است، با استفاده از ترموکوپل های حساس به گرمایش تابشی که به گونه ای طراحی شده اند که دمای ایجاد شده در سطح بدن جوجه را با دقت مقبولی اندازه گیری کنند و نیز استفاده از ترموستات، فرمان داده شده به مشعل ها و گرمای تولید شده تحت کنترل قرار می گیرد، بدین ترتیب دمای سالن با توجه به سطح بدن جوجه ها و میزان از پیش تعیین شده ثابت نگهداشته می شود.

مزایای استفاده از سیستم تابشی:

۱) در این روش کف سالن را گرم و رطوبت آن تقلیل می یابد و آلودگی کمتر به جوجه ها منتقل می شود.

۲) سوخت و ساز جوجه ها افزایش یافته و ضریت تبدیل بهبود می یابد.

۳) از ازدحام پرنده ها در یک نقطه جلوگیری می شود.

۴) توزیع حرارت در سالن یکنواخت و مناسب است.

۵) تلفات طیور و بیماری ها ناشی از آلودگی سالن مرغداری کاهش می یابد.
۶) برای جلوگیری از کاهش اکسیژن در داخل سالن، دستگاه هوای موردنیاز مشعل را توسط مکنده ای از خارج سالن دریافت می کند و لذا در غلظت اکسیژن داخل سالن تغییری ایجاد نمی شود.

۷) هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش یافته و امکان شست و شو ضدعفونی دستگاه در هر دوره فراهم است.

۸ ) این سیستم گرمایشی چرخش هوا را باعث نمی شود، در نتیجه آلودگی مواد معلق و غبار موجود در هوا به شدت کاهش یافته و اثرات مثبتی در بهداشت سالن به همراه دارد.

۹)در این سیستم به علت واسطه قرار نگرفتن هوا، حرارت جذب هوای محیط نمی شود و اتلاف حرارتی تعویض هوا کم است و نیز بعلت حذف موتورخانه مرکزی تلفات گرمایشی بسیار کم است و در نهایت مصرف سوخت بطور چشم گیری کاهش می یابد.

در این مادر مصنوعی به جای استفاده از مقاومت های الکتریکی، منبع حرارت آن از یک یا چند لامپ مادون قرمز تشکیل شده است که حرارت مطلوب توسط آن تامین می شود . باید توجه کرد که دستگاههای مادر مصنوعی الکتریکی فاقد پایه بوده و به وسیله تسمه یا زنجیر به سقف آویزان می شوند و ارتفاع آنها را از زمین به آسانی می توان کم یا زیاد کرد . معمولا از هر دستگاه مادر مصنوعی الکتریکی (لامپ مادون قرمز) برای پرورش ۲۵۰ جوجه مرغ و اردک، ۴۰۰ تا ۶۰۰ جوجه بلدرچین و کبک و قرقاول، ۱۲۵ جوجه بوقلمون و غاز، ۱۰ تا ۱۵ جوجه شترمرغ تا چند هفته استفاده می شود. دمای محیط باید حدود ۲۱ درجه سانتیگراد باشد، معمولآ ۲۴ ساعت قبل از ورود جوجه ها دمای مادر مصنوعی را بر روی ۳۵ تنظیم کرده و بعد از جوجه ریزی به ازای هر هفته ۲٫۸ درجه از میزان دما کاسته میشود تا در ۶ هفتگی و ۵ نوبت کاهش، دما به ۲۱ درجه سانتیگراد برسد. ملاک ارتفاع تنظیم دما یا به عبارتی دیگر محل نصب ترموستات، پشت پرنده محسوب میشود.

منبع: http://www.eggborn.com
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.