سوکت زدن کابل شبکه – آموزش تصویری و گام به گام

سوکت زدن کابل شبکه یا اتصال کانکتور RJ45 به کابل شبکه چند مرحله دارد و انجام صحیح بیشتر این مراحل نیازمند تجربه است و برای یک سری از این مراحل پیش نیاز هایی وجود دارد که باید آنها را نیز بدانید. نحوه سوکت زدن کابل شبکه قدری حساس است بطوری که اگر یک سیم جابجا شود با مشکل مواجه میشوید (البته به شماره رنگ هم بستگی دارد).

برای سوکت زدن کابل شبکه به ابزار زیر نیاز دارید:

  • کابل شبکه : اصلی ترین جزء است که نوع آن به نوع کاربری شبکه و نیاز شما بستگی دارد.
  • سوکت شبکه یا سوکت RJ45
  • آچار شبکه (ابزاری که کابل شبکه را زیر تیغه های سوکت شبکه ( RJ45) پانچ میکند.
  • استریپر (Stripper) روکش کابل شبکه را جدا می کند
  • روکش سوکت یا کاور کابل
  • تستر کابل. در پایان کار که سوکت را متصل کردید میتوانید بفهمید اتصال سوکت صحیح بوده است یا خیر.

سوکت زدن کابل شبکه - ابزار سوکت زدن کابل شبکه

بسیاری از افراد یا از کاور سوکت شبکه استفاده نمیکنند و یا در حین کار فراموش می‌کنند. این مورد بستگی به خودتان دارد. اگر از کاور استفاده کنید کابل و سوکت در حین جابجایی ها کمتر آسیب میبیند و کابل هم از نظر ظاهری تمیز تر به نظر میرسد. بسیاری نیز برای جدا کردن روکش کابل شبکه به جای استریپر از تیغ موکت بری و یا سیم لخت کن استفاده میکنند این مورد نیز بستگی به تجربه و توانایی شما دارد ولی پیشنهاد ما این است که از استریپر استفاده کنید زیرا کار کردن با آن بسیار آسان است و همچنین آسیبی به سیم نمیرساند، البته بیشتر آچار های شبکه هم روی خودشان استریپر دارند.

کابل شبکه :

توضیحات کامل کابل شبکه در نت ران موجود می باشد؛ اما در اینجا بطور خلاصه بگوییم که محبوب ترین و پرفروش ترین کابل شبکه در ایران cat 5e و cat 6 می‌باشد. سوکت زدن کابل شبکه cat 5 و cat 6 هیچ فرقی باهم ندارد ولی نوع کابل و جنسی که استفاده میکنید کاملا به بودجه و نوع کاربری بستگی دارد. توجه داشته باشید که نوع کابل و سوکت حتما باید یکی باشند؛ یعنی اینکه اگر کابل cat 6 می‌باشد سوکت نیز cat 6 باشد. البته اگر از سوکت غیر هم نوع کابل هم استفاده کنید مثلا از cat 5 استفاده کنید کابل کار مبکند و حتی در صورت تست نتیجه درست می‌دهد، ولی سرعت زیرساخت cat 6 را نخواهد داشت.

رنگ‌بندی استاندارد کابل شبکه برای سوکت زدن:

به طور کلی 2 استاندارد برای رنگ‌بندی کابل های شبکه داریم: T-568A و T-568B. این دو نوع استاندارد فقط در رنگ‌بندی یک تفاوت کوچک دارند و از لحاظ کارکرد هر دو مثل هم هستند و فرق چندانی ندارند.

استاندارد T-568A

سوکت زدن کابل شبکه - استاندارد رنگبندی

رنگ اول که در پین شماره یک سوکت قرار میگیرد سفید–سبز می‌باشد. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید.

استاندارد T-568B

سوکت زدن کابل شبکه - استاندارد رنگبندی b

معمولا بیشتر از این رنگ‌بندی و استاندارد استفاده می‌شود در شکل می توانید رنگ‌بندی این استاندارد را ببینید.

یک نکته‌ی مهم در سریع تر و بهتر سوکت زدن این است که این دو نوع رنگ‌بندی را به ترتیب حفظ باشید، اگر به شکل دقت کنید می‌بینید که سیم هایی که دورنگ هستند در پین های فرد سوکت هستند و سیم های تک رنگ در پین های زوج سوکت قرار دارند.

دو رنگ‌ها: سفید نارنجی– سفید سبز– سفید آبی– سفید قهوه‌ای

تک رنگ‌ها : نارنجی– آبی– سبز– قهوه‌ای

پس از رنگ‌بندی نوبت به سوکت زدن می‌رسد.

مراحل سوکت زدن کابل شبکه

سوکت زدن به ترتیب چند مرحله دارد که با هم مرحله به مرحله پیش می‌رویم.

قبل از شروع این مراحل لازم به ذکر است که اگر برای کابلی سوکت می‌زنید که قرار است زیاد جابجا شود، بهتره است که از کاور سوکت هم استفاده بکنید، در نظر داشته باشید که اگر میخواهید از کاور استفاده کنید باید در اولین مرحله کاور را داخل سیم شبکه کنید چون بعد از سوکت زدن کابل شبکه راه برگشتی نیست.

سوکت زدن کابل شبکه - انداختن کاور کابل

در اولین مرحله باید روکش کابل را جدا کنید. میتوانید این کار را با سیم چین یا تیغ موکت بری نیز انجام دهید ولی ما پیشنهاد می‌کنیم از استریپر استفاده کنید.

استریپر به راحتی و بدون آسیب رساندن به کابل روکش کابل را جدا میکند. شما باید کابل را بین دهانه و تیغه استریپر قرار دهید و 2 یا 3 دور استریپر را بچرخانید(البته بستگی به نوع و جنس کابل دارد) حالا میتوانید روکش کابل شبکه را جدا کنید. توجه داشته باشید که نباید کابل را زیاد لخت کنید زیرا به روکش سیم ها آسیب می‌رسد و بعد از مدتی قطعی به وجود می‌آید.

سوکت زدن- برش روکش کابل

زمانی که روکش سیم کابل شبکه را جدا کردید مشاهده می‌کنید که سیم ها در 4 زوج به هم تابیده شده‌اند؛ این پیچ و تاب سیم ها برای جلوگیری از نویز می‌باشد شما باید این سیم ها را از هم جدا کنید و طبق استانداردی که میخواهید سوکت بزنید سیم ها را صاف کنید و کنار هم قرار دهید.(معمولا استاندارد T-568B)

سوکت زدن کابل شبکه - رنگبندی سیم ها

بعد از این کار شما باید طول سیم ها را با یکدیگر یکسان کنید تا وقتی که میخواهید سیم ها را داخل سوکت پانج کنید به مشکلی نخورید.

سوکت زدن کابل شبکه - یکسان کردن طول سیم ها

اندازه استاندارد سیم بدون روکش مورد نیاز یرای سوکت زدن 1.5 تا 2 سانتی متر می‌باشد.

سوکت زدن کابل شبکه - سیم های یک اندازه شده

حال اگر از رنگ‌بندی مطمئن شدید باید با آچار شبکه (Crimping Tool) سوکت را پانچ کنید. فقط به اندازه ای فشار بیاورید که صدای پانچ سوکت را بشنوید.

سوکت زدن کابل شبکه - پانچ سوکت

اگر میخواهید از درست پانچ شدن سیم‌ها زیر تیغه ها مطمئن شوید کابل را کمی بکشید تا از شل نبودن سیم‌ها اطمینان حاصل کنید سپس رنگبندی کابل شبکه را دوباره چک کنید.

سوکت زدن کابل شبکه - کابل آماده

کابل شما کامل است. حال نوبت به تست آن می رسد.

 

سوکت زدن کابل شبکه - کابل کامل - تست

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.