تاثیر ترموستات در صرفه جویی مصرف انرژی تا 20 درصد

بنقل از تاسیسات نیوز

نتایج ممیزی­های انجام شده در ساختمان­های اداری نشان می­دهد که سهم مصرف سرمایش از کل مصرف در بخش اداری حدود 35 درصد و در بخش روشنایی 26 درصد است. بنابراین کارشناسان به کارمندان ساختمان­های اداری پیشنهاد می­نمایند که با به­ کارگیری تعدادی از راه­کارهای ساده و بی­ هزینه (حدود 20 درصد صرفه ­جویی) در این قسمت مشارکت داشته باشند.

 به پیشنهاد کارشناسان، کارمندان ادارات می­توانند با اجرای راه­کارهای ساده ­ای چون خاموش کردن تجهیزات برقی و وسایل سرمایشی، گرمایشی در پایان وقت اداری، بسته بودن پنجره­ ها به هنگام روشن بودن وسایل سرمایشی و گرمایشی، تنظیم دمای هوای اتاق در تابستان­ها روی 26-24 و زمستان 20-18

درجۀ سانتی­گراد، استفاده از روشنایی طبیعی نور خورشید و برنامۀ مدیریت توان موجود در کامپیوترها در کاهش هزینه­ های این بخش سهم عمده­ای داشته باشند.

  بخش عمومی نیز با داشتن بیش از یک میلیون مشترک سهمی معادل 2/9% ازمصرف کل حامل برق را به خود اختصاص داده و سرانۀ مصرف برق در این بخش 15000 کیلووات ساعت در سال می­باشد.

( البته ناگفته نماند که برای تنظیم سیستمهای سرمایشی و گرمایشی در  زمستان و تابستان  روی درجه های پیشنهادی سیستمهای سرمایشی و گرمایشی حتما باید مجهز به ترموستات باشد تا سیستم با توجه بفرمانی که از ترموستات دریافت مینمایید عمل کند. - کنترل پایا )

( برای اطلاع بیشتر از نحوه تاثیر گذاری ترموستات بر بهینه سازی مصرف انرژی به مقالات کنترل پایا مراجعه نمایید. )

منبع: تاسیسات نیوز
تصاویر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.