ساخت سیمولاتور تولید برق

چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳

سید محسن میرصدری - قائم مقام شرکت دانش بنیان تولید کننده شبیه سازهای پیشرفته سیستم قدرت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: شبیه ساز پیشرفته سیستمهای قدرت با هدف آموزش و انجام آزمایشاتی که انجام آنها در محیط واقعی پرخطر، پر هزینه و زمان بر می باشند، ساخته شده است.

ایشان در ادامه گفت: شبیه ساز سیستم قدرت از آن جهت لازم است که بررسی رفتار و عملکرد سیستم هایی که دسترسی به کل و یا قسمتهای مختلفی از آن به دلایل ایمنی و هزینه بر بودن امکان پذیر نیست و ایجاد مجموعه های سخت افزاری یا نرم افزاری با هزینه کمتر و ابعاد کوچکتر که توانایی شبیه سازی رفتارها و عملکردهای سیستم در حالت واقعی را داشته باشد، ضروری می شود.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ساخت شبیه ساز سیستم پیشرفته قدرت از سوی پژوهشگاه نیرو بوده، اظهارداشت: نمونه اولیه دستگاه از روی یک نمونه اروپایی مهندسی معکوس شده، ولی در ادامه تکنولوژی های پیشرفته ای بر روی آن پیاده سازی شده است.

میرصدری اذعان داشت: سیستم طراحی شده قابلیت تجزیه و تحلیل پدیده های سیستم قدرت در یک شبکه واقعی از مرحله تولید تا مصرف را دارد و در واقع این سیستم، مدل کوچک شده یک شبکه قدرت بزرگ شامل نیروگاه، پست نیروگاه، خطوط انتقال، پست های فوق توزیع و توزیع، انواع جبران کننده های توان راکتیو و انواع بارهای استاتیک و دینامیک و سیستم های مدیریت اطلاعات است که مشخصه های قسمت های مختلف را به صورت واقعی مدلسازی می کند.

وی مزایای شبیه ساز پیشرفته سیستم قدرت را توضیح داد و گفت: افراد نا آشنا جهت استخدام در نیروگاهها، شرکتهای برق منطقه ای، شرکتهای توزیع و از این دست شرکت ها، توسط شبیه سازهای موجود، با فعالیت های تولید تا مصرف برق، آشنایی پیدا می کنند. میر صدری اذعان داشت: شبیه ساز امکان انجام آزمایشگاهی پدیده های مخرب سیستم های قدرت مانند اتصال کوتاه و ناپایداری و برگشت توان در نیروگاه را نیز دارد. وی با اشاره به اینکه فعالیت هایی که می تواند در صورت پیاده سازی بر روی سیستم اصلی هزینه بر باشد با شبیه ساز کم هزینه می شوند، اعلام کرد: شبیه ساز می تواند در دانشگاهها نیز مورد استفاده قرار گیرد، بدین صورت که از طریق شبیه ساز امکان دادن دید واقعی به دانشجوهای رشته های برق و گرایشات آن ایجاد می شود چرا که ضمن آموزش تئوری دروس به صورت عملی با کارکرد شبکه به طور واقعی آشنا می شوند.

وی با اشاره به اینکه تلفات در شبکه های برق از 20 درصد بالاتر است خاطر نشان کرد: وقتی که نیروگاه برق را تولید می کند و از خطوط انتقال منتقل می شوند، توسط کنتورهای هوشمندی که در شبیه ساز وجود دارد برق ورودی به شبکه توزیع اندازه گیری می شود و همچنین توسط المان های تعریف شده، درصد تلفات برق مشخص می شود.

به گفته میر صدری کلیه المانهای شبکه قدرت بصورت کوچک شده در این شبیه ساز تعبیه شده اند و برای اینکه از تکنولوژی روز عقب نماند، امکان کاربرد موازی نرم افزای نیز وجود دارد. وی در خصوص ویژگی های فیزیکی شبیه ساز توضیح داد و گفت: شبیه ساز سیستم قدرت پایه، از 6 پنل نیروگاه، پست نیروگاه، خطوط انتقال، شبکه توزیع، پنل جبران ساز توان راکتیو و پنل بار با ابعاد مشخص (ارتفاع 2، طول 8 و عرض 1) تشکیل شده اند.

وی با توضیح اینکه نمونه های خارجی شبیه سازها در کشورهای اروپایی،سوئد و انگلیس به صورت یک شبکه کامل ساخته می شوند و در دنیا هم پیشرو هستند، یادآورشد: تولید شبیه ساز از صرفه جویی ارزی بالایی در کشور برخوردار است چرا که قیمت هریک از این شبیه سازها 2 میلیارد تومان است و ما در کشور می توانیم آن را با قیمتی در حدود یک،سوم به تولید و تجاری سازی برسانیم.

وی خاطر نشان کرد: اکنون 10 قرارداد با شرکت توانیر داریم که شبیه سازها را برای دانشگاههای سراسری خریداری کنند و 25 درخواست تولید شبیه ساز برای سایر دانشگاههای آزاد، سراسری و شرکتهای زیر مجموعه توانیر داریم که هنوز به نتیجه نرسیده اند.

این محقق شرکت دانش بنیان با بیان اینکه شبیه ساز پیشرفته سیستم قدرت می تواند در طراحی و توسعه شبکه های برق موثر واقع شود گفت: شبیه سازها همیشه می توانند برای توسعه شبکه و نیروگاه مورد استفاده قرار گیرند، چراکه در هر زمانی، می توانند برای گسترش واحد های خود به دلیل پر هزینه و پر خطر بودن از این سیستم استفاده کنند.

منبع: تاسیسات نیوز
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.