وداع سوئیس با تولید انرژی اتمی

در یک همه‌پرسی اکثریت مردم سوئیس خواهان توقف ساخت نیروگاه‌های اتمی جدید در این کشور شدند. قانون جدید انرژی دولت‌های آتی این کشور را موظف می‌کند که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری‌ها را افزایش دهند.

به گزارش «انرژی امروز» مردم سوئیس در یک همه‌پرسی مخالفت خود را با گسترش و ادامه  تولید انرژی از طریق نیروگاه‌های اتمی اعلام کردند.

روز یک‌شنبه ۲۱ مه برابر با ۳۱ اردیبهشت رفراندومی در سوئیس برگزار شد که پرسش محوری آن پیرامون سیاست‌گذاری کلان در حوزه انرژی این کشور بود.

بر اساس شمارش‌های اولیه حدود ۵۸ درصد از رای‌دهندگان به قانون جدید انرژی در این کشور رای مثبت داده‌اند. در برخی شهرهای بزرگ سوئیس از جمله در ژنو پذیرش قانون جدید حدود ۷۰ درصد و در زوریخ ۶۰ درصد بوده است.

 بیش از ۳/ ۵ میلیون سوئیسی واجد شرایط رای دادن هستند. حزب دست‌راستی سوئیس (SVP) به دلیل افزایش بهای انرژی (برق) مخالف برگزاری همه‌پرسی بود.

در قانون جدید انرژی که قرار است از سال ۲۰۱۸ اجرایی شود ساخت نیروگاه‌های اتمی جدید ممنوع شده است. در این قانون هم‌چنین مقرر شده که میزان تولید گاز دی‌اکسیدکربن توسط خودروها شدیدا کاهش و سرمایه‌گذاری در زمینه انرژهای تجدید‌پذیر افزایش یابند.

کشور سوئیس در حال حاضر دارای ۵ نیروگاه اتمی است. این نیروگاه‌ها تا زمانی اجازه تولید برق را خواهند داشت که ضوابط و مقررات ایمنی را برآورده کنند و با بروز هر گونه ریسکی از شبکه تولید برق خارج خواهند شد.

در یک همه پرسی در پاییز ۲۰۱۶ که به ابتکار حزب سبزها در سوئیس برگزار شد اکتریت رای‌دهندگان با تعطیلی نیروگاه‌های اتمی تا تاریخ ۲۰۲۹ مخالفت کردند.

هم اکنون ۶۰ درصد از انرژی مورد نیاز سوئیس از طریق منابع تجدیدپذیر و به‌طور عمده از طریق نیروگاه‌های آبی تامین می‌شود.

بخشی از سرمایه‌گذاری‌های لازم در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی مصرف‌کنندگان تامین خواهد شد.

 

تصاویر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.