گرفتن انرژی از وای فای

چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷

با وای فای مبایل خود را شارژ کنید.

محققان ام آی تی دستگاهی را ساختند که قادر است انرژی سیگنال‌های وای فای را به الکتریسیته تبدیل کرده و از این طریق توان لازم برای راه اندازی تجهیزات الکترونیکی را تامین کند.

به گزارش برق نیوز، این دستگاه در واقع نوعی آنتن یکسو کننده است که سیگنال‌های جریان متناوب (AC) امواج الکترومغناطیس را به برق جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌کند. این آنتن به دستگاهی متصل می‌شود که با استفاده از یک نیمه رسانای دو بعدی بسیار نازک با ضخامت چند اتم ساخته شده است.


محققان برای تولید نیمه رسانای مورد استفاده در این دستگاه از یک ماده دوبعدی جدید موسوم به مولیبدن دی سولفید استفاده کردند که با ضخامت ۳ اتم یکی از نازک‌ترین نیمه رسانا‌های موجود در جهان محسوب می‌شود.


سیگنال AC از درون نیمه رسانا عبور می‌کند و به اختلاف پتانسیل DC تبدیل می‌شود که قادر است توان موردنیاز تجهیزات الکترونیکی را تامین کرده یا باتری این تجهیزات را شارژ کند.


بدین ترتیب این دستگاه بدون باتری به صورت منفعل سیگنال‌های موجود وای فای را دریافت کرده و آن‌ها را به برق جریان مستقیم تبدیل می‌کند. این دستگاه بسیار انعطاف پذیر بوده و می‌توان آن را به گونه‌ای تولید کرد که منطقه بسیار وسیعی را پوشش دهد.


گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.