موتور سنکرون آهنربای دائم با سیم‌پیچی متمرکز

پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹

عنوان فوق یکی از طرحهای فناورانه برتر ملی معرفی شده است. الکتروموتورها کاربرد زیادی در صنعت و زندگی ما دارند. کنترل الکتروموتورها هم اهمیت بسزایی دارد. ما در کنترل پایا سالهاست کخ در زمینه کنترل دور موتورفن ها که از انواع موتورهای روتورخارجی خازن دایم هستند فعالیت داریم. موتورهای روتورخارجی خازن دائم کاربرد زیادی در صنعت تهویه و انواع دستگاه های سرمایش/گرمایش، کولر و هواکش دارند.

انواع تجهیزات کنترل دور موتورفن در پیوند زیر:

http://www.controlpaya.com/product/cat/38/کنترل-دور-موتور/ 

متن خبر :

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ،۴ طرح کلان ملی در معاونت علمی و فناوری با حضور سورنا ستاری در محل معاونت علمی و فناوری رونمایی شد. «موتور سنکرون آهنربای دائم با سیم‌پیچی متمرکز»، «سواب داکرون نمونه‌گیری ویروس کوید ۱۹»، «سیستم‌های تشخیص نارسایی شنوایی، سیستم‌های تحریک الکتریکی وآکوستیکی»، «تب‌سنج‌های غیر تماسی» طرح‌های رونمایی شده هستند.

موتور سنکرون آهنربای دائم با سیم‌پیچی متمرکز

موتور سنکرون آهنربای دائم با سیم‌پیچی متمرکز یکی از محصولاتی است که اکنون توسط یک شرکت دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری به تولید رسیده است. این محصول دانش‌بنیان از اندازه توانی ۳۸۰ وات تا ۵۰ کیلووات برخوردار بوده و کاربردهایی برای کولر، فن‌های صنعتی، بالابرهای خانگی، خودروهای ون برقی، موتورسیکلت‌های برقی دارد. این محصول امکان تولید الکتروموتورهایی تا توان ۲۰۰ کیلووات را فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های این الکتروموتور ایران‌ساخت می‌توان به حذف تسمه و پولی از ساختار اشاره کرد که باعث افزایش بهره وری کل سیستم می‌شود و نویز محیطی را کاهش می‌دهد.

الکتروموتورهای تولید شده متناسب با نیاز بازار در رنج توانی ۳۸۰ تا ۱۰۰۰ وات برای استفاده در فن‌های صنعتی طراحی شده اند. نتایج به‌دست آمده از تست عملی الکتروموتورها بر روی کولرها نشان می‌دهد که استفاده از این نوع الکتروموتورها باعث صرفه جویی ۴۵ درصدی در مصرف انرژی خواهد شد.

با حمایت‌های صورت گرفته، این شرکت دانش‌بنیان تحقیق و توسعه را در این حوزه ادامه داده و توانسته است در مسیر تولید موتورهای الکتریکی خودروهای برقی و اتوبوس‌های برقی حرکت کند.

رفع نیاز کشور به الکتروموتورها

شرکت فناوران سپهران موتور یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه هلدینگ پیشران الکتریک شریف، با حمایت مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق شد موتور سنکرون آهن ربای دائم با سیم‌پیچی متمرکز را در بازه‌های توانی گوناگون تولید کند.

این محصولات دانش‌بنیان از اندازه توانی ۳۸۰ وات تا ۵۰کیلووات برای کاربردهای گوناگونی مانند کولر، فن‌های صنعتی، بالابرهای خانگی، خودروهای ون برقی، موتورسیکلت‌های برقی گسترش یافته و امکان تولید الکتروموتورهایی تا توان ۲۰۰ کیلووات فراهم شده است.

از ویژگی‌های این الکتروموتور ایران‌ساخت می‌توان از حذف تسمه و پولی از ساختار نام برد که باعث افزایش بهره وری کل سیستم می‌شود و نویز محیطی را کاهش می‌دهد.

الکتروموتورهای تولیدی شرکت فناوران سپهران موتور متناسب با نیاز بازار در رنج توانی ۳۸۰ تا ۱۰۰۰ وات برای استفاده در فن‌های صنعتی طراحی و تولید شده‌اند. نتایج به‌دست آمده از تست عملی الکتروموتورها بر روی کولرها نشان می‌دهد استفاده از این نوع الکتروموتورها باعث صرفه جویی ۴۵ درصدی در مصرف انرژی خواهد شد.

یکی دیگر از مجموعه محصولات شرکت فناوران سپهران موتور الکتروموتورهای مربوط به خودروهای ون سرعت پایین است. با توجه به نیاز کشور توسط این شرکت دانش‌بنیان الکتروموتورهایی در اندازه‌های توانی ۷ تا ۱۰ کیلووات برای استفاده در این مدل از خودروها طراحی و تولید شده است.

 

سواب داکرون نمونه‌گیری ویروس کوید ۱۹

شرکت دانش‌بنیان دیگری که محصول خود را در محل معاونت علمی و فناوری رونمایی کرد موفق به ساخت «سواب داکرون نمونه‌گیری ویروس کوید ۱۹» شده است.

سواب‌های نمونه‌گیری ویروس این شرکت دانش‌بنیان در دو شکل حلقی و بینی ساخته‌شده‌اند که ضمن قابلیت جذب بالا و بازیابی اثربخش در محیط کشت، با انعطاف‌پذیری توأم با استحکام بالای خود، ضمن راحتی و عدم ایجاد درد در بیمار، سهولت را در استفاده برای نمونه‌گیر به همراه دارند.

با توجه به نیاز مبرم به این ابزار و هزینه‌های هنگفت واردات نمونه‌های خارجی، تولید موفق این محصول توسط فعالان فناور این شرکت دانش‌بنیان توانست بخش مهمی از نیاز حوزه سلامت را تأمین کند. ظرفیت روزانه تولید این شرکت دانش‌بنیان ۷۵ هزار عدد از سواب‌های نمونه‌گیری است و ضمن اشتغال برای ۲۰ نفر از متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، توانست درآمد ۱۰۰ میلیارد ریالی را ظرف مدت کم‌تر از ۴ ماه و علیرغم شرایط نوسانات ارزی به ارمغان بیاورد.

حلزون شنوایی

یکی دیگر از طرح‌های کلان ملی که در این مراسم رونمایی شد، یکی از نیازهای جدی ناشنوایان را با تولید بومی سیستم‌های کاشت حلزون شنوایی تأمین کرده است. این شرکت با تولید سیستم‌های تشخیص نارسایی شنوایی، سیستم‌های تحریک الکتریکی وآکوستیکی، حوزه سلامت را به این دست محصولات دانش‌بنیان بی‌نیاز کرد.

حلزون‌های شنوایی تولید شده توسط این شرکت، آماده رقابت با محصولات مشابه خارجی است و از ویژگی‌هایی چون یکپارچه بودن، طراحی مدرن، قابلیت استفاده طولانی مدت بدون نیاز به شارژ باطری بهره می‌برد.

تا کنون ۴ نسل از سیستم‌های کاشت بیرونی حلزون شنوایی توسط این شرکت دانش‌بنیان به تولید رسیده است و اکنون تازه‌ترین و پیشرفته‌ترین نسل از این حلزون‌ها، مطابق با آخرین استانداردها، کارایی بالا، رابط کاربری فارسی و هزینه پایین‌تر از نمونه وارداتی در عین کیفیت مطلوب، به یاری بیماران آمده است.

در کنار این تجهیز فناور، زمینه برای تولید دیگر محصولات دانش‌بنیان نیز فراهم شده و دستگاه تحریک‌کننده الکتریکی شنوایی که در تسکین بیماری‌های گوش و آماده‌سازی پیش از جراحی بیماران برای کاشت حلزونی کاربرد دارد، تولید شده است.

تب‌سنج‌های غیر تماسی

طرح کلان ملی فناوری تب‌سنج مادون قرمز غیر تماسی به گونه‌ای طراحی شده است که بدون در نظر گرفتن دمای اتاق، دمای سطح پوست را با دقتی بالا نشان می‌دهد.

نمونه‌های وارداتی مشابه این تب‌سنج، از آن‌جایی‌که دما را از بیرون شناسایی می‌کند، با خطاهای متعددی مواجه می‌شود اما فعالان فناوری کشورمان این دستگاه را متناسب با شرایط گوناگون بومی کشور تولید کرده‌اند.این محصول ضمن اخذ مجوزها و تاییدیه‌های فنی داخلی و بین‌المللی در شرایط ویژه کرونا تولید شده است.

نویسنده: ویرایش در کنترل پایا
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.