مصرف انرژی در ساختمانهای ایران پنج برابر متوسط جهانی است

به گزارش تاسیسات نیوز، رئیس امور بهینه‌سازی تأسیسات و تجهیزات ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در جریان نخستین گردهمایی «بهینه‌سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه‌ها» به میزان مصرف انرژی در ایران نسبت به معیارهای بین ‌المللی اشاره و تصریح کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد متوسط مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران 2.58 برابر جهان است و در برخی از ساختمان‌های کشور این میزان تا 5 برابر متوسط مصرف جهانی است که ادامه این روند، ایران را به وارد کننده انرژی تبدیل خواهد کرد.

محمد میرزایی با اشاره به سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب گفت: براساس بند 7 سیاست‌های ابلاغی با اعمال مجموعه‌ ای متعادل از اقدامهای قیمتی و غیرقیمتی در زمینه مصرف انرژی باید « شاخص شدت انرژی » کشور به حداقل دو سوم میزان کنونی تا پایان برنامه پنجم توسعه و تا پایان برنامه ششم توسعه به حداقل یک دوم میزان کنونی برسد.

وی قوانین مرتبط با مصرف انرژی مانند مواد 18، 19 ،20، 21 و 22 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و قانون شماره 1770 را تشریح و این قوانین و مقررات را ظرفیت‌ها و ابزارهای مناسب برای اجرای طرح‌های بهینه ‌سازی انرژی اعلام کرد.

میرزایی به ظرفیت‌های کاهش مصرف انرژی در کل فرآیند ساخت و ساز و بهره برداری از ساختمان‌ها و اصول کلی بهینه ‌سازی مصرف انرژی در ساختمان (مبحث 19 مقررات ملی ساختمان) پرداخت و یادآور شد: در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بیشتر به پوسته خارجی ساختمان پرداخته شده و الزامهای صرفه‌جویی انرژی و بخش تاسیسات کم رنگ است.

به گفته وی ضروری است مواردی مانند بویلرهای چگالشی، سیستم‌های تولید همزمان برق، حرارت و برودت، سیستم‌های بازیافت انرژی، سیستم‌های مدیریت انرژی ساختمان (BEMS)، انرژی‌های تجدیدپذیر، الزامهای دودکش بخاری‌ها، پکیج‌ها و آبگرمکن‌های با محفظه احتراق بسته نیز در مقررات ملی ساختمان گنجانده شود.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، دانشگاه‌ها باید به عنوان الگوی بهینه ‌سازی مصرف انرژی جامعه عمل کرده و نسبت به آموزش درسهای مرتبط با انرژی و اجرای راهکارهای بهینه‌ سازی انرژی در ساختمان‌های خود اقدام کنند.

نخستین گردهمایی «بهینه‌سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه‌ها» با حمایت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و با هدف ترویج مصرف بهینه انرژی و رواج استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی در ساختمان‌های دانشگاه‌های کشور با حضور مسئولان دانشگاه‌ها در ساختمان مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

پایان پیام/.

( از متداولترین روشهای صرفه جویی مصرف انرژی استفاده از ترموستات دیجیتال برای فن کویل  و انواع دیگر سیستمهای تهویه مطبوع است. که در کشورهای اروپایی و امریکایی سالهاست برای ذخیره انرژی مورد استفاده قرار میگیردولی متاسفانه در ایران اغلب از ترموستاتهای مکانیکی استفاده میشود- کنترل پایا )

تصاویر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.