سیستمهای تهویه دیجیتالی کم درد سر

شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳

خنک‌کننده‌های بی‌دردسر دیجیتالی

به نقل از تاسیسات نیوز ، تابستان و زمستان هر کدام دردسرهای خاص خود را دارند. از یک طرف از ابتدای تابستان باید برای مرمت وراه‌اندازی سیستم‌های خنک کننده اقدام کنیم و از سویی در زمستان باید مقدمات راه‌اندازی لوازم گرمایشی را فراهم آوریم که هر کدام سختی و مشقت‌های خاص خود را دارند. اما طی سال‌های اخیر سیستم‌های جدیدی وارد بازار شده اند که با کمترین میزان دردسر خانه، محل کار و... را در فصول گرم سال خنک و در فصل سرد سال گرم می‌کنند. می‌خواهید در مورد این تجهیزات بدانید؟
این مطلب را بخوانید: 

گرمایش و سرمایش در یک آن
در گذشته ای نه‌ چندان دور مناسب‌ترین سیستم سرمایش مرکزی، انواع چیلرها بودند. 
ولی امروزه با ورود تکنولوژی‌های جدید به عرصه زندگی انسان سرمایش و گرمایش راحت‌ تر و بدون دردسرتر صورت می‌گیرد. یکی از تکنولوژی‌های جدید در این زمنیه تکنولوژی VRF است که هر روزه مهندسان بیشتری این نوع دستگاه‌ها را به‌عنوان بهترین سیستم تهویه انتخاب می‌کنند. می‌توان گفت این سیستم‌ها امروزه به‌عنوان یکی از کار آمدترین سیستم‌های تهویه مدرن شناخته می‌شوند؛ اما آیا واقعا این سیستم‌ها بهترین کاربری را دارند؟ استفاده از این سیستم‌ها چه مزایا و چه معایب احتمالی دارند؟
مختصر و مفید در مورد سیستم VRF
سیستم‌های VRF یا Variable Refrigerant Flow انواع پیشرفته‌ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی بیشتری به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه‌ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم می‌کنند. سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی، یا سرمایش در تمام واحدها را امکان‌پذیر می‌سازند؛ نه گرمایش و سرمایش همزمان.  اما سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما برای کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم می‌کنند. ارائه گرمایش و سرمایش توسط یک سیستم کاملا یکپارچه، با سیستم کنترل واحد، عدم نیاز به موتورخانه و تکنیسین نگهدار و همچنین مصرف برق اندک و ضریب عملکرد (COP) بالای دستگاه برخی از مزیت‌های شاخص این نوع سیستم‌ها ست.
همچنین امکان لوله‌کشی در فواصل زیاد، امکان نصب در پروژه‌های مرتفع، امکان نصب واحد‌های درونی از نوع‌های مختلف، کنترلر مرکزی و بهره‌گیری از مبرد R 410 a که دوستدار محیط‌زیست است و همچنین عدم نیاز به مصرف آب، برخی از دلایل استقبال گسترده و روز افزون مهندسان مشاور برای استفاده از این سیستم است.
 در توضیح این محصول و در کل تمام سیستم‌های VRF باید بگوییم که ضریب عملکرد(COP) دستگاه‌های VRF (در ظرفیت دویست هزار بی تی یو) برابر 85/4 و راندمان دستگاه در بارهای جزئی(IPLV) آن برابر 6 است و این به معنی 30 تا 15 درصد افزایش راندمان در ظرفیت کامل و 40 تا 20 درصد افزایش راندمان در بارهای جزئی نسبت به تکنولوژی‌های قدیمی‌تر است.
مزایای استفاده از RFV عرضه‌کنندگان سیستم‌های RFV می‌گویند: استفاده از این سیستم‌های جدید برای خنک‌ سازی و همچنین گرمایش تمام دردسرهای ناشی از استفاده از سیستم‌های قدیمی‌تر را از بین می‌برد. شرکت ال‌جی نیز که طی هفته‌گذشته جدیدترین محصول خود را در این سری به بازار معرفی کرده است، اعلام کرده است: کاربری این دستگاه قطعا به صرفه‌جویی در انرژی و کاربری راحت‌ تر منجر می‌شود.‌ بر اساس اعلام این شرکت، به‌عنوان مثال در محصول Multi V 4 مبرد دستگاه (R 410) دوستدار محیط‌زیست است و در ضمن تمامی کمپرسورها، اینورتر هستند.
همچنین امکان نصب بیشترین تعداد واحد‌های داخلی به یک سیستم واحد خارجی (64 واحد داخلی) در این دستگاه وجود دارد.
به طورکلی این سیستم پیشرفته‌ترین سیستم تهویه مطبوع جهان است و همچنین بهترین گزینه برای پروژه‌های ساختمانی بزرگ. قابلیت ترکیب یونیت‌های خارجی، امکان تغذیه تعداد متعدد پنل‌های داخلی، قابلیت اتصال به انواع پنل‌های داخلی، امکان لوله‌کشی با متراژ بالا، سطح صدای پایین، نصب راحت و آسان و تعمیر و نگهداری آسان از مزایای استفاده از این سیستم حرفه‌ای است.

( قابل ذکر است در اینگونه سیستمها وظیفه تغییر فصل از سرمایش به گرمایش و بالعکس برعهده ترموستاتهای دیجیتال میباشد. - کنترل پایا) 

منبع: تاسیسات نیوز
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.