قبض روح یا قبض برق

کاهش مبلغ قبض برق با مدیریت مصرف انرژی
همشهری - مریم انصاری سعید:
«بسیار محدود، ملایم و تدریجی» توصیف دولتی‌ها از روند واقعی‌شدن قیمت‌ حامل‌های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۹۳ است.

 این یعنی نباید نگران گران‌شدن ناگهانی و شوک‌آور قیمت‌ها باشیم اما باید از همین حالا به فکر الگوی مصرف بود؛ الگویی که براساس میزان مصرف، قیمت نهایی انرژی را به شکل پلکانی برای شما محاسبه می‌کند؛ یعنی اگر از مشترکان کم‌مصرف یا متعادل هستید، افزایش قیمت‌ها را اصلا حس نمی‌کنید اما اگر جزو پرمصرف‌ها باشید، به‌صورت پلکانی هزینه‌هایتان بالا می‌رود. این کار در واقع راهی برای درست مصرف‌کردن است نه به راه انداختن یک برنامه ریاضتی برای خانواده. برای مثال، خوب است بدانید که در همین تهران خودمان 2 میلیون بخاری با بازدهی فقط حدود 20درصد وجود دارد که بهینه‌کردن آنها نه‌تنها ضرر ندارد، بلکه همه‌اش سود است. با همین استدلال و با توجه به اینکه شهر از مجموعه زیادی خانه و مجتمع مسکونی تشکیل شده، برای شروع صرفه‌جویی باید قبل از هر چیز به داخل خانه‌ها برویم و از همین وسایل روزمره کار را شروع کنیم؛ یعنی از لامپ، یخچال و لباسشویی.

خرج کنید تا کمتر هزینه کنید

بیشتر مردم فکر می‌کنند صرفه‌جویی یعنی پایین آوردن هزینه‌ها تا کمترین میزان ممکن، بدون صرف هزینه جدید اما مسئله اینجاست که در بیشتر مواقع شما برای اینکه بعدا مبلغ کمتری برای مصرف انرژی بپردازید؛ مجبور هستید ابتدا کمی بیشتر هزینه کنید؛ مثلا خرید یک یخچال با درجه A برچسب انرژی، گران‌تر از یک یخچال با درجه G است اما میزان مصرف یخچال اولی بسیار پایین‌تر از دومی است و هزینه جاری کمتری دارد. پس حتما در بودجه خانواده برای خرید وسایل گران اما کم‌مصرف جا بگذارید.

از آشپزخانه شروع کنید

آشپزخانه یکی از پرمصرف‌ترین قسمت‌های خانه است. سراغ آن دسته از لوازمی بروید که استفاده بیشتری از آنها دارید و می‌دانید که در قبض‌های ماهانه‌تان بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را به‌خودشان اختصاص می‌دهند.

ماشین لباسشویی

تنظیم درجه حرارت ماشین لباسشویی هم تا حد زیادی می‌تواند در میزان مصرف انرژی تأثیرگذار باشد. درجه حرارت ماشین لباسشویی را طوری بگذارید که آب را سرد و گرم کند نه داغ. با همین تغییر کوچک، در ماشین لباسشویی مصرف انرژی تا حد زیادی پایین می‌آید.

یخچال و فریزر

چیزی حدود 20درصد مصرف برق خانگی متعلق به یخچال است؛ وسیله‌ای که قرار است برای خنک‌ نگه‌داشتن مواد غذایی از آن استفاده ‌کنیم اما گاهی اوقات تبدیل به قطب منجمد جنوبی می‌شود!‌ پس لازم است حتما درجه برودت یخچال و فریزر را تنظیم کنیم. برای تنظیم درجه دمای یخچال نزدیک به 3 درجه و فریزر نزدیک به 16- درجه از دماسنج استفاده کنید. در یخچال فریزرهای جدید با ترموستات دیجیتال ، میتوانید دما را روی صفحه نمایش دیجیتال ببینید. دقت کنید که دکمه بهینه‌ساز انرژی آن روشن باشد. ضمنا واشر دور در‌های یخچال و فریزر را چک کنید تا تمیز و سالم باشند.

آبگرمکن و پکیج گرمایشی

درجه ترموستات را پایین بیاورید. ترموستات‌ها معمولاً در 60درجه تنظیم می‌شوند، درحالی‌که 50درجه معمولاً کافی است. هر 10 درجه کاهش تا 270 کیلوگرم برای آبگرمکن‌های برقی و تا 180 کیلوگرم برای آبگرمکن‌های گازی دی‌اکسید کربن کمتری در سال تولید می‌کند و طبیعتا میزان مصرف گاز را هم به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهید.

پیوند خرید ترموستات پکیج گرمایشی

پیوند خرید محافظ پکیج:

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی که چند سالی است به یکی از اعضای اصلی آشپزخانه‌ها اضافه شده، مصرف برق بالایی دارد. پس بهتر است تا جای امکان فقط در مواردی از آن استفاده کنید که ماشین حتماً پر از ظرف است. یک نکته مهم هم در مورد ماشین ظرفشویی، روشن‌بودن دکمه بهینه‌ساز انرژی است تا ظروف با هوا خشک شوند. همچنین می‌توانید به‌صورت دستی چرخه خشک‌کننده آن را خاموش کنید؛ چراکه استفاده نکردن از گرما در چرخه خشک کردن تا 20درصد از مصرف کلی برق دستگاه کم می‌کند.

ضمنا بهتر است برای یخچال فریزر ، محافظ یا ترانس اتوماتیک ( استابلایزر ) بگذارید.

پیوند خرید محافظ لوازم خانگی در برابر نوسانات برق

 

خرید لامپ کم مصرف یا بسیار کم مصرف ال ای دی

خرید لامپ ال ای دی LED Lamp

لامپ‌های بسیار کم مصرف ال ای دی چند سالی است که وارد خانه و زندگی ما شده‌اند اما هنوز هم به‌علت قیمت بالایی که دارند، از سوی بعضی خانواده‌ها مورد استقبال واقع نمی‌شوند. با این حال اگرچه قیمت اولیه خرید این لامپ‌ها بیشتر است اما با مصرف درصد کمتری انرژی نسبت به یک لامپ رشته‌ای معمولی در دراز مدت پول بیشتری برایتان پس‌انداز می‌کند و 8 تا 12مرتبه بیشتر عمر دارد. این لامپ‌ها همان میزان نور را تولید می‌کنند ولی مصرف برق آنها فقط 10درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی ادیسونی برای تولید همان مقدار نور است. برای آنکه مبلغ لامپها زیادنشود، میتوانید به تدریج لامپهای ال ای دی را جایگزین لامپهای قدیمی نمایید. میتوانید تعدادی لامپ ال ای دی بخرید و با سوختن هر لامپ قدیمی ، یک لامپ ال ای دی را جایگزین کنید. اگر هر خانواده ایرانی فقط یکی از لامپ‌های معمولی خود را با این لامپ‌ها جایگزین کند، می‌توانیم همان میزان انرژی‌ای که یک کارخانه انرژی هسته‌ای در سال تولید می‌کند، پس‌انداز کنیم.

خرید و استفاده بهینه از کولر

خرید کلید کولر با ریموت رادیویی و ترموستات دیجیتال

خوب است بدانید حدود 25درصد از برق بخش خانگی در فصل گرما را کولرها مصرف می‌کنند؛ کولرهایی که تعدادشان به حدود 9 میلیون دستگاه می‌رسد و بیش از ۶۵ درصد خانوارهای شهری و حدود ۲۰ درصد خانوارهای روستایی از آنها استفاده می‌کنند. بدیهی است که کولرهای آبی بسیار کمتر از کولرهای گازی برق مصرف می‌کنند (500وات دربرابر 2000وات) اما تعداد کولرهای آبی بسیار بیشتر از کولرهای گازی است و البته مصرف آب قابل توجهی هم دارند؛ ضمن اینکه کولرهای گازی قابلیت تنظیم دما دارند که باعث می‌شود هنگام رسیدن به دمای مطلوب، کولر به‌طور خودکار خاموش شود و انرژی کمتری مصرف کند. اما اگر دنبال جواب این سؤال هستید که با توجه به قیمت و قابلیت‌ها، کدام یک از کولرها (گازی یا آبی) را بهتر است انتخاب کنیم، باید بگوییم که جواب مطلقی برای این سؤال وجود ندارد. در مورد کولرهای گازی باید گفت که کارکرد این دستگاه‌ها شباهت زیادی به یخچال دارد و فقط در مناطق گرمسیری و بسیار مرطوب باید مورد استفاده قرار گیرد و نسبت به کولرهای معمولی نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری هستند.

...

اخبار مرتبط :

کنترل پایا:

لامپهای ال ای دی LED از لامپهای فلورسنت مصرف کمتر و عمر بیشتری دارند.

ترموستات اتاقی دیجیتال کمک زیادی به مدیریت مصرف انرژی و کاهش مصرف برق کولر میکند.

تصاویر
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.